Panoptikon współczesności

Aktualizacja:
 
Dziś jesteśmy kontrolowani znacznie bardziej, niż chcieli by tego klasyczni myślicieleM. Foucault "Nadzorować i karać"/www.uni-muenster.de/sxc.hu

Supernowoczesne kamery, inteligentne oprogramowanie wykrywające przestępstwa, zanim do nich dojdzie. To już nie fikcja naukowa, a rzeczywistość w brytyjskim mieście Portsmouth, gdzie wszechobecna kontrola jest codziennością.

 
Do sprawowania kontroli nad obywatelami nie trzeba jasnowidzów, jak w filmie "Raport mniejszości" Archiwum

W słynnym filmie Stevena Spielberga "Raport mniejszości", opartym na książce Philipa K. Dicka, w mieście przyszłości przestępstwa wykrywane są zanim do nich dojdzie. Dzieje się tak dzięki trzem cudownym postaciom, które przewidując przyszłość wskazują winnych, zanim nawet pomyślą o zbrodniczym czynie.

 
System monitoringu sam wykrywa podejrzane zachowania (vuetek.com) vuetek.com
 
Program analizuje wideo w czasie rzeczywistym i alarmuje o niepokojących zachowaniach ludzi i pojazdów (smartcctvltd.com) smartcctvltd.com
 
Percpetrack rozpoznaje kilka podejrzanych sytuacji, m.in. czajenie się (www.global-security-solutions.com) www.global-security-solutions.com

W Portsmouth w Wielkiej Brytanii co prawda nie zatrudniono jasnowidza, ale wprowadzono najnowsze technologie do walki z przestępcami. Spełniając tym samym marzenia Jeremyego Benthama, twórcy idei "Panoptikonu" - więzienia przyszłości.

Złapią Cię, zanim cokolwiek zrobisz

Pomysł Benthama był prosty - konstrukcja więzienia miała spowodować, że choć więźniowie nie widzą sylwetki strażnika, znajdując się w celach rozplanowanych na okręgu wokół wierzy strażniczej, nigdy nie wiedzą, kiedy naprawdę są obserwowani. Projekt ten rychło stał się rzeczywistością (w wielu miejscach więzienia na nim oparte nadal funkcjonują), przeistaczając się również w symbol wszechobecnej władzy, jaką sprawuje państwo nad obywatelem, jak pisał filozof Michel Foucault.

W Portsmouth od kilku miesięcy działa system, który nie tylko obserwuje, ale przewiduje. Jak pisze brytyjska firma Smart CCTV (instalująca system informatyczny Perceptrack amerykańskiej firmy Cernium Corporation): - Program analizuje wideo w czasie rzeczywistym i alarmuje o niepokojących zachowaniach ludzi i pojazdów.

Potrafi zatem przewidzieć niepokojącą sytuację, zanim do niej dojdzie. Przykładowo, gdy kamera nagra postać ukrytą za filarem, w podejrzany (dla programu) sposób czekającą na przechodniów, wyśle alert do obsługi systemu. - To jest światło w ciemności. Już nigdy więcej mrok nie będzie sposobnością dla przestępców do ukrycia się - mówi w wywiadzie dla "portsmouth.co.uk" Ray Stead, odpowiedzialny za monitoring miasta.

Brytyjskie miasto jest pierwsze w Europie, gdzie działa system. Urządzenia przewidujące przestępstwa istnieją już w kilku miastach USA (m.in. w Nowym Yorku, czy Waszyngtonie), gdzie pozwoliły wykryć m.in. podejrzane zachowania ludzi, którzy okazali się być dealerami narkotykowymi.

Rada Portsmouth zainstalowała już 142 kamery, które działają 24 godziny na dobę. W planach jest jednak zamontowanie 1000 urządzeń, z czego 600 ma być oczami Perceptrack.

sm

KOMENTARZ

CCTV=władza

11 września stał się bardzo ważną cenzurą dla świata. Po atakach terrorystycznych w samo serce Nowego Yorku, wielu postanowiło oddać swoją prywatność i poczucie wolności w zamian za poczucie bezpieczeństwa.

Jedni powiedzą - dobrze, to zmniejszy liczebność powszechnych przestępstw. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że wszechobecny system zepchnie raczej zachowania aspołeczne w przestrzeń i czas poza kontrolą kamer.

A Panoptikon - wszechobecne poczucie kontroli - pozostanie ciężarem zwykłych obywateli.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: M. Foucault "Nadzorować i karać"/www.uni-muenster.de/sxc.hu