Ukraina kupuje tlen od Polski, najwyższa liczba zgonów od początku pandemii

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda

W ciągu ostatniej doby na Ukrainie zarejestrowano 734 zgony z powodu COVID-19, najwięcej od początku pandemii - podało ministerstwo zdrowia w Kijowie. Szef resortu Wiktor Laszko przekazał, że Ukraina zaczęła kupować tlen od Polski, z powodu wstrzymanej produkcji w zakładzie znajdującym się w zachodniej części kraju.

W poniedziałek na Ukrainie potwierdzono 19 120 nowych infekcji koronawirusem, 734 osoby zmarły, 2939 hospitalizowano, a 9738 uznano za wyzdrowiałe. Przeprowadzono ponad 129 tys. testów.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W kraju zarejestrowano nowy podtyp wariantu Delta koronawirusa, AY.4.2, który wcześniej wykryto w Wielkiej Brytanii - potwierdził szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow. Takie przypadki potwierdzono na zachodzie kraju; zaczynają się też pojawiać w Kijowie.

Ukraina walczy z pandemią Sergei Chuzavkov / Shutterstock

Tlen, sprowadzany z Polski

Minister ochrony zdrowia Wiktor Laszko poinformował w rozmowie z portalem Ukraińska Prawda, że Ukraina zaczęła kupować tlen od Polski. Powodem jest wstrzymana produkcja w zakładzie znajdującym się na zachodzie kraju. - Skontaktowaliśmy się z Polską, ponieważ to szybciej można było zrobić, niż przewozić tlen z obwodów donieckiego, ługańskiego czy zaporoskiego. Ministerstwo infrastruktury szybko wydało wszystkie niezbędne zezwolenia w ciągu jednego dnia, a dystrybutor dostarczający ten tlen przywiózł z Polski kilka samochodów i rozwiózł tlen po szpitalach - dodał Laszko.

Od początku pandemii na Ukrainie zarejestrowano ok. 2,8 mln zakażeń i prawie 65 tys. zgonów. W pełni zaszczepionych jest ponad 7 mln z ok. 41 mln mieszkańców kraju.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Ukraińska Prawda

Źródło zdjęcia głównego: Sergei Chuzavkov / Shutterstock

Pozostałe wiadomości