Palestyna zdobywa uznanie. Od "zaplecza"


UNESCO przyznała Palestynie pełnoprawne członkostwo. To pierwszy udany krok Palestyńczyków w stronę uznania istnienia ich niepodległego państwa przez ONZ. Działaniom władz Autonomii Palestyńskiej zdecydowanie sprzeciwia się Izrael i wspierające go Stany Zjednoczone.

Głosowanie nad wnioskiem o członkostwo odbyło się na Konferencji Generalnej UNESCO, gdzie zebrali się przedstawiciele wszystkich 193 członków organizacji. Na korzyść Palestyńczyków głosowała między innymi Brazylia, Rosja, Chiny, Indie, RPA i Francja. Przeciw były USA, Kanada i Niemcy. Od głosu wstrzymała się Wielka Brytania.

Symboliczne zwycięstwo

UNESCO będzie pierwszą organizacją w systemie ONZ, która oficjalnie uznała Palestynę jako niepodległe państwo. To wyjątkowa dla Palestyńczyków decyzja, ponieważ to pierwszy sukces w nowej strategii, która ma doprowadzić do uznania ich na arenie międzynarodowej, bez wcześniejszego zawarcia układu pokojowego z Izraelem.

Pierwszym krokiem na tym polu było złożenie 23 września przez prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa wniosku o akcesję do ONZ. USA oświadczyły, że zawetują ten wniosek jeśli trafi pod obrady Rady Bezpieczeństwa, której jednomyślna akceptacja jest konieczna do przyjęcia nowego państwa do organizacji. Oznacza to, że dopóki stanowisko USA się nie zmieni, Palestyńczycy nie mogą liczyć na formalne uznanie przez ONZ.

Zwycięstwo w UNESCO ma więc wymiar jedynie prestiżowy. Może się jednak okazać dla tej organizacji bardzo kosztowny. Zgodnie z amerykańskim prawem, jeśli Palestyna zostanie uznana za pełnoprawnego członka UNESCO, Waszyngton ma obowiązek obciąć wszelkie jej finansowanie. Oznacza to dla organizacji utratę około 22 procent wpływów.

Źródło: Reuters