Świat

Palestyna: powstanie nowa partia

Świat

TVN24Abbas spotkał się w środę z Olmertem, jednak niczego nie ustalono

120 przedstawicieli palestyńskiego świata kultury i biznesu, pod egidą znanego milionera Muniba Masriego, ogłosiło zamiar utworzenia nowej partii politycznej, która odżegnywałaby się zarówno od Fatahu jak i Hamasu - donosi izraelski dziennik "The Jerusalem Post".

Nowa partia miałaby wziąć udział w najbliższych wyborach parlamentarnych, które prawdopodobnie odbędą się przedterminowo ze względu na kolejne kryzysy i rozłamy w dwóch obecnie istniejących palestyńskich rządach. Data tych wyborów nie została jednak podana.

Około 120 ludzi kultury i biznesu spotkało się w czasie weekendu w Ramalli, aby utworzyć "palestyńską wersję Kadimy", jak nazwał planowane ugrupowanie jeden z uczestników.

Kadima to izraelska partia powołana do życia w 2005 roku przez ówczesnego premiera Ariela Szarona, który niedługo po jej stworzeniu zapadł w śpiączkę. Jest to lewicowa partia, która łączy byłych zwolenników socjalistycznej Partii Pracy i konserwatywnego Likudu. Partia ta wygrała ostatnie wybory w Izraelu, w wyniku czego rządzi obecnie - jej przewodniczącym jest aktualny premier Ehud Olmert.

Projekt powołania nowej partii popiera m.in. Basim Jury - prezes Palestyńskiej Federacji Przedsiębiorców.

Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24