Pakistan zablokował Wikipedię za "bluźniercze treści"

Autor:
FC/kab
Źródło:
PAP
Peszawar jest położony na północy Pakistanu
Peszawar jest położony na północy Pakistanu Google Earth
wideo 2/3
Google Earth Peszawar jest położony na północy Pakistanu

Encyklopedia internetowa Wikipedia została zablokowana w Pakistanie z powodu zamieszczania bluźnierczych treści dotyczących islamu - przekazał w sobotę Pakistański Urząd Telekomunikacyjny. Wikimedia wezwała władze do natychmiastowego odblokowania dostępu do treści.

Wikipedia została zablokowana w piątek po tym, jak nie odpowiedziała na naszą wielokrotną prośbę o usunięcie bluźnierczych treści i nie dotrzymała terminu na ich usunięcie - przekazał rzecznik Pakistańskiego Urzędu Telekomunikacyjnego (PTA) Malahat Obaid, cytowany przez AFP. Jak dodał, usunięta została "część, a nie całość", której się domagano. Nie ujawnił jednak, o jakie treści chodzi konkretnie.

Blokada uniemożliwia piątemu najludniejszemu narodowi świata dostęp do największego na świecie repozytorium wolnej wiedzy - poinformowała Fundacja Wikimedia, która prowadzi encyklopedię. Fundacja wezwała Pakistan do natychmiastowego przywrócenia dostępu do Wikipedii i projektów Wikimedia w tym kraju. 

"Fundacja Wikimedia uważa, że ​​dostęp do wiedzy jest prawem człowieka. Wikipedia to największa na świecie encyklopedia internetowa i główne źródło zaufanych informacji dla milionów. Jest to stale rosnący zapis historii, który daje ludziom z różnych środowisk możliwość przyczynienia się do zrozumienia ich religii, dziedzictwa i kultury przez wszystkich" - napisała fundacja. 

Jak podała, w Pakistanie angielska Wikipedia uzyskuje ponad 50 milionów odsłon miesięcznie.

Problemy ma także TikTok

To nie pierwszy przypadek, kiedy władze pakistańskie blokują strony internetowe, wysuwając oskarżenia o "bluźniercze treści". W 2010 roku taki los spotkał Facebooka, a w kolejnych latach również YouTube. W ostatnim czasie problemy z funkcjonowaniem ma również TikTok.

- Głównym celem blokowania jest uciszenie dysydentów - ocenił cytowany przez AFP Usama Khilji, pakistański działacz na rzecz praw cyfrowych. Według niego blokada encyklopedii to wynik "skoordynowanych wysiłków mających na celu sprawowanie większej kontroli nad treściami w internecie".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 BiS na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości