Encyklopedia internetowa Wikipedia została zablokowana w Pakistanie z powodu zamieszczania bluźnierczych treści dotyczących islamu - przekazał w sobotę Pakistański Urząd Telekomunikacyjny. Wikimedia wezwała władze do natychmiastowego odblokowania dostępu do treści.
Wikipedia została zablokowana w piątek po tym, jak nie odpowiedziała na naszą wielokrotną prośbę o usunięcie bluźnierczych treści i nie dotrzymała terminu na ich usunięcie - przekazał rzecznik Pakistańskiego Urzędu Telekomunikacyjnego (PTA) Malahat Obaid, cytowany przez AFP. Jak dodał, usunięta została "część, a nie całość", której się domagano. Nie ujawnił jednak, o jakie treści chodzi konkretnie.
Blokada uniemożliwia piątemu najludniejszemu narodowi świata dostęp do największego na świecie repozytorium wolnej wiedzy - poinformowała Fundacja Wikimedia, która prowadzi encyklopedię. Fundacja wezwała Pakistan do natychmiastowego przywrócenia dostępu do Wikipedii i projektów Wikimedia w tym kraju.
"Fundacja Wikimedia uważa, że dostęp do wiedzy jest prawem człowieka. Wikipedia to największa na świecie encyklopedia internetowa i główne źródło zaufanych informacji dla milionów. Jest to stale rosnący zapis historii, który daje ludziom z różnych środowisk możliwość przyczynienia się do zrozumienia ich religii, dziedzictwa i kultury przez wszystkich" - napisała fundacja.
Jak podała, w Pakistanie angielska Wikipedia uzyskuje ponad 50 milionów odsłon miesięcznie.
Problemy ma także TikTok
To nie pierwszy przypadek, kiedy władze pakistańskie blokują strony internetowe, wysuwając oskarżenia o "bluźniercze treści". W 2010 roku taki los spotkał Facebooka, a w kolejnych latach również YouTube. W ostatnim czasie problemy z funkcjonowaniem ma również TikTok.
- Głównym celem blokowania jest uciszenie dysydentów - ocenił cytowany przez AFP Usama Khilji, pakistański działacz na rzecz praw cyfrowych. Według niego blokada encyklopedii to wynik "skoordynowanych wysiłków mających na celu sprawowanie większej kontroli nad treściami w internecie".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock