Tłum zlinczował obywatela Sri Lanki. Sąd skazał sześciu mężczyzn na karę śmierci

Autor:
asty\mtom
Źródło:
Reuters

W poniedziałek pakistański sąd skazał sześciu mężczyzn na karę śmierci za zlinczowanie pochodzącego ze Sri Lanki kierownika fabryki ubrań – poinformował prokurator. Sąd w Lahaur w związku z tym zdarzeniem skazał łącznie 88 osób.

W grudniu dziesiątki rozwścieczonych robotników w mieście Sialkot uczestniczyły w torturach i spaleniu mężczyzny z powodu oskarżeń o bluźnierstwo, które ówczesny funkcjonariusz policji powiązał z usunięciem plakatu ze świętymi wersetami islamu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Na nagraniach z telefonu komórkowego widać było mężczyznę uciekającego na dach domu. Obywatel Sri Lanki został pobity przy użyciu kijów, wyciągnięty na ulicę, rozebrany i podpalony. Na zdjęciach widać było również, jak jeden człowiek, który stara się pomóc mężczyźnie, zostaje odsunięty na bok.

Zgodnie z oświadczeniem prokuratora, sąd w Lahore skazał sześciu mężczyzn na karę śmierci, dziewięć osób na karę dożywocia, pięć lat więzienia dla jednej i dwa lata więzienia wobec 72 osób. Ośmiu skazanych było nieletnich.

"Piryantha Kumara, dyrektor generalny Rajco Factory w Sialkot, został zamordowany przez tłum pod zarzutem bluźnierstwa. Później tłum ten zbezcześcił martwe ciało i je podpalił" – oświadczył prokurator.

Pakistan i kara śmierci

W Pakistanie w miejscach, gdzie większość stanowi społeczność muzułmańska, dochodzi często do linczów z powodu oskarżeń o bluźnierstwo.

Chociaż pakistańskie sądy nadal wydają kary śmierci, są one rzadko wykonywane ze względu na potencjalne zniesienie ich w ramach reform związanych z umową handlową z Unią Europejską.

Autor:asty\mtom

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości