Pierwszy w historii transport rosyjskiej ropy naftowej dotarł do Karaczi

Źródło:
PAP

Pakistański minister energetyki informuje o dostarczeniu przez Rosję pierwszego transportu ropy do portu w Karaczi. - Transakcja w żadnym razie nie przyniesie nam strat - oświadczył Musadik Malik, odnosząc się do obaw o koszty, które będą związane z przeróbką rosyjskiej ropy.

45 tysięcy ton rosyjskiej ropy jest rozładowywanych w porcie w Karaczi - poinformował w poniedziałek pakistański minister energetyki, Musadik Malik. To pierwszy w historii Pakistanu zakup ropy naftowej od Rosji. Płatność za kupiony po obniżonych cenach surowiec została zrealizowana w chińskich juanach - zaznaczył Malik.

Kontrakt obejmuje 100 tysięcy ton, z których 55 tysięcy jest jeszcze w drodze - powiedział minister. Dla obciążonej sankcjami Moskwy transakcja oznacza nowy rynek zbytu, dla zmagającego się z finansowymi problemami Islamabadu - nowe możliwości biznesowe - oceniają komentatorzy.

Minister Malik poinformował, że zakup traktowany jest jako próbny. Ropa trafi do rafinerii Pakistan's Refinery Limited (PRL). - Transakcja w żadnym razie nie przyniesie nam strat - oświadczył Malik, odnosząc się do obaw o koszty, które będą związane z przeróbką rosyjskiej ropy. Do tej pory Pakistan przerabiał tylko surowiec z Bliskiego Wschodu. Import surowców energetycznych stanowi największą część wydatków zagranicznych Pakistanu - podkreśla agencja Reutera.

Agencja AP określa zakup jako kluczową transakcję między Islamabadem a Moskwą, zaś premier Pakistanu Szabaz Szarif nazwał ją "spełnieniem obietnic".

Pakistan stawia na rosyjską ropę

Pakistan negocjował zakup rosyjskiej ropy od lutego 2022, kiedy poprzedni premier, Imran Khan, złożył wizytę na Kremlu w kilka godzin po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. Minister Malik powiedział, że Pakistan liczy na stałe dostawy ropy i ma nadzieję, że obniży to wewnętrzne ceny paliw. - Jeżeli będziemy importować z Rosji jedną trzecią ropy, ludzie odczują różnicę kosztów - zaznaczył.

W grudniu ubiegłego roku weszła w życie inicjatywa Unii Europejskiej, państw G7 i Australii, ustanawiająca limit ceny baryłki rosyjskiej ropy na poziomie 60 dolarów. Mechanizm działa poprzez zakaz uczestniczenia przez zachodnie firmy transportowe i ubezpieczeniowe w transakcjach obsługujących handel powyżej limitu.

Pułap cenowy miał ograniczać dochody Rosji ze sprzedaży ropy do państw trzecich, ponieważ państwa UE oraz G7 wcześniej zakazały lub ograniczyły import ropy z tego kraju.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP