Nie żyje Paddy Ashdown. "Dobrze służył swojemu krajowi"

Świat


W wieku 77 lat zmarł w sobotę wieczorem jeden z czołowych brytyjskich polityków centrowych, długoletni przywódca Partii Liberalnej, Paddy Ashdown. Jak poinformował rzecznik partii, Ashdown cierpiał na raka pęcherza moczowego.

W opublikowanym komunikacie partii podkreślono, że Ashdown wniósł "nieoceniony wkład w umocnienie sprawy liberalizmu".

"Ceniony przyjaciel"

Brytyjska premier Theresa May oświadczyła, że "dobrze służył swojemu krajowi". - Poświęcił życie służbie publicznej. Jego brak będzie dotkliwie odczuwany - dodała.

Były konserwatywny premier John Major powiedział, że w polityce Ashdown był jego przeciwnikiem, ale "w życiu był wysoce cenionym przyjacielem".

Ashdown był przywódcą Liberalnych Demokratów przez 11 lat do 1999 r., stopniowo odbudowując znaczenie partii. W znacznej mierze dzięki niemu Partia Liberalna stała się poważną siłą polityczną i zaczęła ponownie odgrywać istotną rolę na brytyjskiej scenie politycznej.

Najstarszy syn pułkownika

Jeremy John Durham Ashdown urodził się w New Delhi, w Indiach 27 lutego 1941 jako najstarszy syn pułkownika armii indyjskiej. Gdy miał pięć lat jego rodzina powróciła do Wielkiej Brytanii. Jego ojciec zakupił farmę w Irlandi Północnej.

Kształcił się w prywatnej Bedford School. Koledzy nazywali go "Paddy" ze względu na silny irlandzki akcent. Później został zawodowym wojskowym. W latach 1959–1962 służył w piechocie morskiej (m. in. na Borneo i w Zatoce Perskiej). W 1983 r. został wybrany do Izby Gmin gdzie zyskał pozycję znanego polityka gdy 5 lat później stanął na czele proeuropejskiej Partii Liberalnej.

Partia Liberalna była jedną z dwóch głównych brytyjskich partii politycznych w okresie od połowy XIX wieku do lat dwudziestych XX wieku, obok Partii Konserwatywnej. M.in. na skutek rozłamu, który wywołał David Lloyd George, straciła swoją pozycję na rzecz Partii Pracy. W roku 1988 połączyła się z Partią Socjaldemokratyczną tworząc Partię Liberalnych Demokratów.

Działalność w Bośni i Hercegowinie

Po wycofaniu się z brytyjskiej polityki, w 2002 roku Ashdown przyjął stanowisko Wysokiego Przedstawiciela ONZ ds. Bośni i Hercegowiny, ustanowione w 1995 roku na mocy traktatu w Dayton, który kończył czteroletni konflikt w byłej Jugosławii.

Podczas kadencji Ashdowna udało mu się pchnąć Bośnię do stworzenia silnych instytucji państwowych względem dwóch autonomicznych jednostek tworzących ten kraj - Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej. Ustanowił m.in. państwową policję SIPA oraz jednolitą armię pod centralnym dowództwem. Był też świadkiem w procesie byłego prezydenta Serbii Slobodana Miloszevicia przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii, oskarżonego o wywołanie konfliktów zbrojnych na Bałkanach.

Autor: ran,ft/adso / Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl