Ostatnie takie ułaskawienie od Obamy. Tym razem bez córek

To ostatnia taka uroczystość z udziałem Baracka ObamyEPA/SHAWN THEW/PAP

Zgodnie z tradycją tuż przed obchodzonym w czwartek Świętem Dziękczynienia prezydent USA Barack Obama ułaskawił parę indyków. W tym roku podczas ceremonii w ogrodach Białego Domu zaszczytu tego dostąpiły ważące po prawie 20 kg ptaki z farmy w Iowa o imionach Tater i Tot.

Prezydentowi po raz pierwszy nie towarzyszyły w ceremonii ułaskawienia indyków córki Malia i Sasha, które - jak przyznał Obama - "miały już dość jego złych żartów" o indykach.

Następny rok dla Trumpa

Obama życzył szczęśliwego Święta Dziękczynienia i podkreślił, że Amerykanów "więcej łączy niż dzieli".

Nawiązując do źródeł Święta Dziękczynienia apelował do rodaków, by pokazywali światu, jak bardzo hojnym krajem są Stany Zjednoczone. Zapowiedział, że jeszcze w środę razem z rodziną będzie pomagać pracownikom organizacji charytatywnych w rozdawaniu zamrożonych indyków biednym mieszkańcom Waszyngtonu.

Ułaskawione indyki Tater i Tot jeszcze w środę pojadą na Uniwersytet Tech w Wirginii, gdzie będą mogli oglądać je zwiedzający, a doglądać ich będą studenci z wydziału weterynarii.

Była to ostatnia ceremonia ułaskawienia indyków przez prezydenta Obamę, który w styczniu kończy drugą kadencję na najwyższym urzędzie w kraju. Za rok Obamę zastąpi w tej roli Donald Trump.

Tradycja z historią

Coroczną prezydencką tradycję ułaskawiania indyków oficjalnie rozpoczął prezydent George Bush w 1989 r.

Ale jej źródeł historycy doszukują się już w 1863 r., kiedy prezydent Abraham Lincoln na prośbę swego syna Tada oszczędził bożonarodzeniowego indyka. Tad nazwał swego nowego przyjaciela imieniem Jack i nauczył go chodzić za sobą po ogrodach Białego Domu.

Święto jest dniem wolnym od pracy i zawsze obchodzone jest w ostatni czwartek listopada, Amerykanie już w środę masowo wyjeżdżają na długi weekend do mieszkających daleko rodzin. Szacuje się, że w tym roku w drogę samochodami wyruszy ok. 48 mln Amerykanów, najwięcej od dekady. Krajowe lotniska obsłużą codziennie, od środy do końca długiego weekendu, około 2 mln pasażerów.

Święto Dziękczynienia jest obok Bożego Narodzenia najważniejszym świętem w USA i ma charakter świecko-religijny. Amerykanie tradycyjnie spotykają się wówczas z najbliższymi na uroczystych obiadach, na których główną potrawą jest pieczony indyk z nadzieniem, słodkimi kartoflami i żurawiną.

Autor: ts/kk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/SHAWN THEW/PAP