Organizacje Lekarze bez Granic i SOS Mediteranee zwróciły się w niedzielę do krajów Unii Europejskiej o znalezienie "możliwie jak najbliżej" miejsca, w którym mogłyby wysadzić na ląd 141 migrantów zabranych z morza na pokład ich statku "Aquarius".
Płynący na łodziach i pontonach ludzie zostali zabrani na pokład "Aquariusa" w toku dwóch operacji ratowniczych na wodach międzynarodowych Morza Śródziemnego w pobliżu wybrzeża Libii.
Obie organizacje humanitarne we wspólnym komunikacie proszą europejskie rządy o wyznaczenie "zgodnie z międzynarodowym prawem morskim" jak najbliższego portu, w którym "zabrani na pokład ludzie mogliby wysiąść na ląd", chodzi bowiem o to, aby "Aquarius" mógł "jak najszybciej podjąć na nowo swą misję ratowania życia ludzkiego".
Szukają schronienia gdzie indziej
Lekarze bez Granic i SOS Mediteranee zapewniły, że są w kontakcie z kompetentnymi władzami, w tym z ośrodkami koordynacji ratownictwa morskiego - włoskim, maltańskim i tunezyjskim - oraz z analogiczną organizacją libijską.
Wspólne Centrum Koordynacyjne Operacji Ratowniczych (JRCC) poradziło, aby załoga "Aquariusa" poszukała schronienia dla swych podopiecznych "gdzie indziej". W tej sytuacji statek skierował się na północ.
Na pokładzie "Aquariusa" są ludzie podjęci z morza w dwóch akcjach. W pierwszej ratownicy zabrało 25 imigrantów (16 mężczyzn i 9 kobiet, w tym jedną w ciąży) z Bangladeszu, Kamerunu, Ghany, Wybrzeża Kości Słoniowej, Nigerii i Senegalu. W drugiej 116 osób (w tym 38 kobiet) z Erytrei, Somalii, Maroka i Egiptu. Wielu z nich wymaga pilnej pomocy medycznej wskutek odwodnienia i niedożywienia.
Koordynator Lekarzy bez Granic Aloys Vimard oskarżył Unię Europejską o to, że "skupia wszystkie swe siły na tworzeniu libijskiego centrum JRCC", ale jego zdaniem to, co się wydarzyło w piątek, pokazuje, iż "Wspólne Centrum nie jest w stanie sprostać zadaniom, do których zostało powołane".
W sobotę minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini, trzymając się strategii niedopuszczania migrantów do włoskich wybrzeży, ostrzegł, że "Aquarius" nie otrzyma zgody na zawinięcie do któregokolwiek włoskiego portu.
W czerwcu tego roku odmowa ze strony Włoch i Malty wpuszczenia "Aquariusa" do ich portów zmusiła załogę tego statku płynącego wówczas z 630 imigrantami na pokładzie do szukania dla nich schronienia w hiszpańskiej Walencji.
Nie chcieli ratować
Lekarze bez Granic i SOS Mediteranee wyraziły w niedzielę "skrajne zaniepokojenie" z powodu europejskiej polityki "przeszkadzania w udzielaniu pomocy humanitarnej, która spowodowała w ostatnich miesiącach gwałtowny wzrost liczby utonięć na morzu w trakcie podejmowanych przez migrantów prób dotarcia do Europy".
Niektórzy z migrantów z "Aquariusa" opowiadają, że w czasie swej niepewnej żeglugi spotkali pięć różnych statków, ale żaden nie chciał ich ratować.
Według danych Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji (IOM) w 2017 roku zdołało dotrzeć morzem do Europy 171 635 nielegalnych imigrantów, przy czym liczba tych, którzy po drodze utonęli w morzu, to 3 116 osób.
PRESS RELEASE #Aquarius now without place of safety for 141 rescued people: SOS MEDITERRANEE and @MSF_Sea call on EU governments to assign place of safety. Humanitarian aid in the Mediterranean must continuehttps://t.co/ROFBPCEtAs
— SOS MEDITERRANEE (@SOSMedIntl) August 12, 2018
BREAKING: #Aquarius calls on European governments to assign place of safety after recent rescues on #Mediterranean https://t.co/qkcagRKxCU via @msf
— MSF Sea (@MSF_Sea) August 12, 2018
Autor: lukl//now / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter