Świat

Historyczny moment w ONZ. Palestyńska flaga już powiewa

Świat


Palestyńska flaga w kolorach czerwonym, czarnym, białym i zielonym zawisła po raz pierwszy przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku, w pobliżu flag 193 członków Organizacji i flagi Watykanu, który, jak Palestyna, ma status nieczłonkowskiego państwa obserwatora.

- W tym historycznym momencie mówię całemu mojemu narodowi: wznoście sztandar palestyński bardzo wysoko, gdyż jest to symbol naszej tożsamości. To jest dzień naszej dumy - powiedział prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas na ceremonii, w której uczestniczyło kilkaset osób, w tym sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

W późniejszym wystąpieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego Abbas zażądał, aby Palestyna została uznana jako pełnoprawne państwo. - Palestyna, która jest nieczłonkowskim państwem obserwatorem ONZ, zasługuje, by była uznana jako pełnoprawne państwo - mówił, przypominając "ogromne ofiary" poniesione przez Palestyńczyków i ich "cierpliwość przez te wszystkie lata cierpień i wygnania". Palestyński prezydent zaapelował też "do wszystkich krajów, które jeszcze nie uznały państwa palestyńskiego, aby to uczyniły". 29 listopada 2012 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyznało Palestyńczykom status nieczłonkowskiego państwa obserwatora, mimo krytyki ze strony USA i Izraela.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości