ONZ ostrożnie o unijnym porozumieniu w sprawie migracji


Agencje ONZ, zajmujące się pomocą dla uchodźców i migrantów, ostrożnie przyjęły w piątek porozumienie w sprawie migracji wypracowane przez przywódców krajów Unii Europejskiej. Wezwały państwa członkowskie do współodpowiedzialności i pomocy krajom frontowym, którym przewodzą Włochy.

- Będziemy z zadowoleniem przyjmować wszelkie rezultaty, które prowadzą do bardziej skoordynowanego i opartego na współpracy podejścia do kwestii azylu, również takiego, którego głównym i priorytetowym celem jest ratowanie życia na morzu - powiedział przedstawiciel urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Charlie Yaxley.

Najwięcej uchodźców od II wojny światowej

- Potrzebujemy nowego, zjednoczonego podejścia. Coraz częściej obserwujemy w Europie podejmowanie przez państwa jednostronnych decyzji o zaostrzaniu kontroli na granicach lub zamykania stref azylowych - mówił jeszcze przed szczytem Yaxley.

Z raportu UNHCR wynika, że liczba uchodźców na świecie osiągnęła w 2017 roku nowy rekord. Szacuje się, że obecnie wynosi ona ponad 68,5 mln ludzi. Tylko w ubiegłym roku wojny, konflikty i inne przejawy przemocy i prześladowań zmusiły do opuszczenia swoich domów aż 16 milionów ludzi. Oznacza to, że każdego dnia 44,5 tysiąca osób zostaje uchodźcami. To jedna osoba na każde dwie sekundy - podkreślono w dokumencie.

- To największa zanotowana liczba od II wojny światowej, a powodem tego jest eskalacja przemocy. Obserwujemy pojawianie się nowych konfliktów i nowych obszarów napięć, podczas gdy inne miejsca wciąż pozostają w stanie wojny, miejsca takie jak Syria czy Sudan Południowy - tłumaczył przedstawiciel UNHCR.

"Każde rozwiązanie musi być europejskie"

Rzecznik Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) Leonard Doyle zaznaczył, że "każde rozwiązanie musi być rozwiązaniem europejskim".

- Nie mówimy tutaj o zewnętrznych centrach kontroli migrantów, czyli o kluczowym punkcie (...), ośrodki te powinny być zlokalizowane w Europie - powiedział Doyle. Dodał, że platformy do wyokrętowania dla migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym nie powinny być zlokalizowane w Libii ze względu na brak bezpieczeństwa i panujące tam bezprawie.

Unijny szczyt w sprawie migracji

Na szczycie w Brukseli po wielogodzinnej dyskusji, która zakończyła się nad ranem w piątek, przywódcy państw i rządów krajów UE uzgodnili, że w państwach Unii powstaną centra kontroli migrantów, a poza jej obszarem, w krajach Afryki Północnej - ośrodki do wyokrętowania uratowanych na morzu ze statków.

Ustalono również, że uchodźcy z centrów zlokalizowanych w UE w krajach, które dobrowolnie się na to zgodzą, będą podlegali relokacji do innych państw. Nie będzie jednak z góry ustalonych "kwot" przyjęć. Gwarancji w tej sprawie domagała się Polska i kilka innych krajów unijnych, między innymi z Grupy Wyszehradzkiej.

UNHCR: w ubiegłym roku rekordowa liczba uchodźców na świeciePAP

Autor: momo/adso/kwoj / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: