Eksplozja w Doniecku. SBU potwierdza: przywódca separatystów nie żyje

[object Object]
Na nagraniu Aleksandr Zacharczenko na "linii frontu", 2016 rokMinisterstwo Informacji DRL
wideo 2/26

W Doniecku na wschodzie Ukrainy w wyniku wybuchu bomby zginął przywódca samozwańczej separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Ołeksandr Zacharczenko – poinformowała agencja Interfax. Wiadomość potwierdziła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), której zdaniem watażka padł ofiarą konfliktów w środowisku prorosyjskich rebeliantów.

- Tak, według naszych informacji doniesienia te są prawdziwe. Uważamy, że jest to wynik konfliktów międzyfrakcyjnych – oświadczyła rzeczniczka SBU Ołena Hitlanska w wypowiedzi dla gazety internetowej "Ukrainska Prawda".

Naczelnik biura szefa SBU Ihor Huskow powiedział w jednej ze stacji telewizyjnych, że Zacharczenko mógł też zginąć z rąk rosyjskich służb specjalnych.

- Mamy podstawy sądzić, że śmierć Zacharczenki może być wynikiem konfliktów kryminalnych w środowisku rebeliantów (…), ale nie wykluczamy również dążenia rosyjskich służb specjalnych do usunięcia figury, która – według naszych informacji – przeszkadzała Rosjanom i stała się niepotrzebna – oświadczył Huskow.

Wybuch w kawiarni

Zacharczenko zginął w piątek po południu w wyniku wybuchu bomby w kawiarni w centrum Doniecka.

Według rosyjskiej agencji Interfax w zamachu na Zacharczenkę zostały też ranne co najmniej trzy osoby. Rosyjskie media twierdzą, powołując się na swoje źródła, że po ataku doszło do zatrzymania "ukraińskich dywersantów".

MSZ Rosji oświadczyło w piątek, komentując śmierć Zacharczenki, że "wygląda na to, iż w Kijowie postanowiono przejść do krwawej jatki" - podała agencja RIA Nowosti.

Rosyjski resort spraw zagranicznych zarzucił również władzom Ukrainy, że "nie dotrzymały obietnic o pokoju".

Elektryk na czele separatystów

Na początku listopada 2014 roku Ołeksandr Zacharczenko, były mechanik elektryk, oraz Igor Płotnicki, lider tak zwanej Ługańskiej Republiki Ludowej, wygrali "wybory" na opanowanych przez prorosyjskich separatystów terytoriach Donbasu. Według ówczesnych doniesień przychylnych separatystom mediów Zacharczenkę poparło ponad 70 procent wyborców.

Zarówno Ukraina, jak i społeczność międzynarodowa nie uznały ani wyborów, ani niezależności tzw. republik sponsorowanych przez Rosję.

Interfax: Ołeksandr Zacharczenko zginął w wybuchudnr-online.ru

Autor: mtom, tmw/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: dnr-online.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości