Odwet za "zbrodnie popełnione przez Francję". Dziennikarzy zabiła Al-Kaida?


Mauretański portal Sahara Medias podał w środę, że regionalny odłam Al-Kaidy wziął odpowiedzialność za zabicie dwójki francuskich dziennikarzy w Mali. Do ich uprowadzenia i zabójstwa doszło w sobotę.

Szef Sahara Medias powiedział, że redakcja otrzymała maila od lokalnego bojownika Abdelkrima al-Targuia, szefa Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (AQIM), filli terrorystycznej organizacji w afrykańskim Maghrebie i Sahelu.

Jak podaje Reuters, Sahara Medias często otrzymuje oświadczenia od islamskich radykałów w Mali.

Odpowiedź na francuskie "zbrodnie"

Jak głosi komunikat zamieszczony na stronie internetowej portalu, AQIM dokonało zabójstwa dwojga dziennikarzy pracujących dla Radio France International w sobotę w mieście Kidal, co było odpowiedzią na "zbrodnie popełnione przez Francję i jej oenzetowskich, malijskich i afrykańskich sojuszników".

Claude Verlon i Ghislaine Dupont zostali uprowadzeni w sobotę po przeprowadzeniu wywiadu z mieszkańcem Kidalu, przedstawicielem tuareskiego separatystycznego Ruchu Wyzwolenia Narodowego Azawadu. Porywacze wciągnęli dziennikarzy do samochodu, a potem zastrzelili. Ciała obojga uprowadzonych znaleziono w odległości ok. 12 km od miasta.

Była to druga misja reporterów RFI w Kidalu. W lipcu relacjonowali stamtąd pierwszą turę wyborów prezydenckich.

Wojna w Mali

Kidal, leżące ok. 1,5 tys. na północny wschód od stolicy Mali, miasta Bamako, w pobliżu granicy z Algierią, jest kolebką tuareskiej rebelii.

Tuaregowie wywołali wojnę w Mali w styczniu 2012 r. i już wiosną ogłosili na północy kraju niepodległość Azawadu. W czerwcu teren ten odebrali im lepiej uzbrojeni partyzanci Al-Kaidy, którzy przekształcili północną część Mali we własny kalifat. Ten został zlikwidowany przy pomocy Tuaregów przez Francję, która w styczniu 2013 r. dokonała inwazji na Mali.

W poniedziałek rząd francuski ogłosił, że po zabójstwie wzmocni swój kontyngent wojskowy w Mali. Spośród 3 tys. francuskich żołnierzy stacjonujących w Mali ok. 500-700 uczestniczy na północy kraju wraz oddziałami malijskimi i siłami ONZ w zakrojonej na szeroką skalę operacji antyterrorystycznej pod kryptonimem Hydra.

Według wcześniejszego harmonogramu ministerstwa obrony kontyngent francuski miał być zredukowany do 2 tys. żołnierzy do końca 2013 roku, po wyborach parlamentarnych w Mali, których pierwsza tura ma się odbyć 24 listopada.

Autor: pk//gak / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: