Ocean Arkyczny już za 10 lat może być w większości wolny od lodu, a za 20 lat pokrywa lodowa może zupełnie zniknąć - ostrzegają w raporcie organizacje World Wildlife Fund (WWF) i Catlin Arctic Survey.
Na podstawie zmian grubości lodu badacze wywnioskowali, że za 20 lat pokrywa lodowa może zniknąć całkowicie podczas letnich miesięcy. Ekspedycja, która zajmowała się tym problemem, pracowała do maja pod kierownictwem odkrywcy i podróżnika Pena Hadowa.
Jego grupa zbierała dane przez nawiercanie lodu i zapisywanie odczytów w trakcie 450-kilometrowej trasy przez północną część Morza Beauforta. Spostrzegli, że średnia grubość, jaką osiągają lodowe kry wynosi 1,8 metra, a to za mało, by przetrwać topnienie następnego lata.
Dramatycznie cieplejszy świat
Zdaniem profesora Petera Wadhamsa z University of Cambridge oznacza to, że każdego lata coraz większe będzie prawdopodobieństwo, że te tereny będą pozbawione pokrywy lodowej. - Dane The Catlin Arctic Survey wspiera twierdzenie, że Arktyka będzie wolna od lodu w ciągu około 20 lat, a większość tego ubywania nastąpi w ciągu 10 lat - stwierdził naukowiec.
Zdaniem Martina Sommerkorna z WWF proces ten przyczyni się do zwiększenia średnich temperatur na ziemi. - Morze Arktyczne odgrywa kluczową rolę dla klimatu Ziemi. Jeśli pozbędziemy się go z równania, a zostaniemy z dramatycznie cieplejszym światem - powiedział Sommerkorn.
Źródło: CNN, BBC
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu