Obóz zagłady na Facebooku

 
Brama główna obozu Auschwitz Iwikipedia.org

Portale społecznościowe kojarzą się zazwyczaj z wymianą lekkich i przyjemnych informacji między znajomymi. Nie tym razem. Na portalu Facebook utworzono oficjalną stronę Auschwitz. Celem pomysłodawców jest edukowanie młodszego pokolenia na temat nazistowskiego obozu zagłady.

- Zawsze szukamy nowych sposobów dotarcia do ludzi, a w dzisiejszym świecie jednym z najbardziej popularnych narzędzi jest internet, a w internecie miliony ludzi używa Facebooka - powiedział przedstawiciel Muzeum Auschwitz-Birkenau Paweł Sawicki.

- Jeśli naszym celem jest nauczanie młodszego pokolenia odpowiedzialności we współczesnym świecie, jakież lepsze narzędzie możemy użyć od narzędzia, którego sami używają? - dodał.

Obóz w internecie

Na stronie Auschwitz można znaleźć informacje na temat muzeum, linki do kanału na YouTube i oficjalnej strony muzeum oświęcimskiego. Jest też lista dyskusyjna, a pierwszy temat brzmi: czy Auschwitz powinno być obecne w internecie.

Chcemy, by było to miejsce dyskusji, ale oczywiście nie pozwolimy nikomu zrobić nic, co mogłoby naruszyć pamięć ofiar i tego miejsca - powiedział Paweł Sawicki. - Na razie to tylko eksperyment. Zobaczymy, jak ludzie zareagują - podsumował.

Największa zbrodnia w historii

W Auschwitz-Birkenau podczas II Wojny Światowej zgładzono ponad milion ludzi, w tym 960 tys. Żydów i 75 tys. Polaków. Kompleks obozowy składał się z obozu pracy przymusowej (Auschwitz I), obozu koncentracyjnego i zagłady (Auschwitz II) i Auschwitz III - obozu pracy przymusowej w fabryce koncernu IG Farben.

Po wojnie osądzono około 1700 osób pracujących w obozie. Sprawiedliwość spotkała m.in. komendanta obozu Rudolfa Hoessa, który został powieszony na terenie Auschwitz, tuż obok krematorium.

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org