Polska w Nuclear Sharing? Departament Stanu komentuje

Autor:
pp,
momo\mtom,
kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl
Departament Stanu USA pytany o wywiad prezydenta Dudy. "USA nie mają planów rozmieszczenia broni jądrowej"
Departament Stanu USA pytany o wywiad prezydenta Dudy. "USA nie mają planów rozmieszczenia broni jądrowej"U.S. Department of State
wideo 2/4
U.S. Department of StateDepartament Stanu USA pytany o wywiad prezydenta Dudy. "USA nie mają planów rozmieszczenia broni jądrowej"

Stany Zjednoczone nie mają planów rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium członków NATO, którzy przystąpili do Sojuszu po 1997 roku - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel, pytany o wywiad Andrzeja Dudy, w którym prezydent mówił o potencjalnej możliwości udziału Polski w programie Nuclear Sharing. Jednocześnie przedstawiciel Białego Domu powiedział "Faktom" TVN, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO "stale oceniają zmieniające się środowisko bezpieczeństwa".

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska" powiedział, że nic nie wskazuje na to, by Polska w najbliższym czasie znalazła się w posiadaniu broni nuklearnej. Dodał jednak, że zawsze jest potencjalna możliwość udziału w Nuclear Sharing. - Rozmawialiśmy z amerykańskimi przywódcami o tym, czy Stany Zjednoczone rozważają taką możliwość. Temat jest otwarty – powiedział.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Andrzej Duda: zawsze jest potencjalna możliwość udziału Polski w Nuclear Sharing

Nuclear Sharing to program NATO, będący elementem polityki Sojuszu w zakresie odstraszania jądrowego. Umożliwia on udostępnienie głowic jądrowych - pod kontrolą USA - państwom członkowskim nieposiadającym własnej broni jądrowej.

Nuclear Sharing - co to za program? Czy broń atomowa mogłaby znaleźć się w Polsce?

Reakcja Waszyngtonu na słowa Andrzeja Dudy

O tę kwestię był pytany na czwartkowym briefingu prasowym rzecznik Departamentu Stanu Vedant Patel. Podkreślił, że "Polska jest ważnym sojusznikiem NATO w regionie". - Ale jeśli chodzi o tę konkretną kwestię, nie jesteśmy świadomi, że została ona podniesiona - powiedział.

- I mogę powiedzieć, że Stany Zjednoczone nie mają planów rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium członków NATO, którzy przystąpili do Sojuszu po 1997 roku - dodał. W 1997 roku nastąpiło pierwsze rozszerzenie NATO po zakończeniu zimnej wojny - członkami Sojuszu stały się wtedy Polska, Czechy i Węgry. W następnych latach dołączały kolejne kraje regionu.

Zaślepka materiału TVN24GO
Jak przestać się martwić i podzielić się bombą? Co to jest Nuclear Sharing
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Rzecznik Departamentu Stanu nie sprecyzował, dlaczego podał datę 1997 roku, ale w tym właśnie roku podpisano Akt Stanowiący NATO-Rosja, który mówi m.in. o tym, że państwa NATO nie mają intencji, planu i powodu do rozmieszczania broni nuklearnej na terytorium nowych krajów członkowskich. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę pojawiły się jednak na Zachodzie głosy, że umowa z Rosją straciła ważność.

Przedstawiciel Białego Domu dla "Faktów" TVN: USA i NATO stale oceniają zmieniające się środowisko bezpieczeństwa
Przedstawiciel Białego Domu dla "Faktów" TVN: USA i NATO stale oceniają zmieniające się środowisko bezpieczeństwa TVN24

Podobne stanowisko przekazał "Faktom" TVN przedstawiciel Białego Domu. "Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO stale oceniają zmieniające się środowisko bezpieczeństwa. W tej chwili Stany Zjednoczone nie planują rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium członków NATO, którzy przystąpili do sojuszu po 1997 roku" - przekazał członek amerykańskiej administracji Marcinowi Wronie z "Faktów" TVN.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp, momo\mtom, kab, adso

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Department of State

Pozostałe wiadomości