Nowy szef brytyjskiej dyplomacji rozmawiał z Kułebą. Ukraina otrzyma kolejne systemy artylerii rakietowej

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Kułeba: jeśli dostaniemy broń, jesteśmy w stanie wygrać
Kułeba: jeśli dostaniemy broń, jesteśmy w stanie wygrać
Kułeba: jeśli dostaniemy broń, jesteśmy w stanie wygrać

Nowy szef ministerstwa spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii James Cleverly poinformował, że rozmawiał telefonicznie ze swym ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kułebą. Minister zapewnił, że uczyni wszystko, co możliwe, aby pomóc Ukrainie w walce o wolność. Przedstawiciel brytyjskiej ambasady w Waszyngtonie Mark Newton przekazał, że podczas spotkania ministrów obrony państw wspierających Ukrainę w Ramstein ogłoszone zostaną dostawy do tego kraju kolejnych systemów artylerii rakietowej.

- Rozmawiałem właśnie z Dmytrem Kułebą, była to moja pierwsza rozmowa telefoniczna na stanowisku szefa MSZ. Potwierdziłem nasze niezachwiane wsparcie dla Ukrainy - poinformował James Cleverly. Podkreślił, że "to, co dzieje się na Ukrainie jest ważne dla nas wszystkich" i zadeklarował: - Zrobię wszystko, co możliwe, by pomóc w ich walce o wolność.

O rozmowie poinformował także Kułeba, który zauważył, że fakt, iż była to pierwsza rozmowa, jaką Cleverly przeprowadził na nowym stanowisku, "mówi sam za siebie".

Cleverly przez ostatnie dwa miesiące pełnił w rządzie brytyjskim funkcję ministra edukacji, ale wcześniej przez 2,5 roku był jednym z wiceministrów spraw zagranicznych. Nominację na stanowisko szefa MSZ otrzymał z rąk nowej premier Liz Truss, która wcześniej kierowała właśnie resortem dyplomacji.

Ukraina otrzyma kolejne systemy artylerii rakietowej

Podczas spotkania ministrów obrony państw wspierających Ukrainę w środę w Ramstein ogłoszone zostaną dostawy do tego kraju kolejnych systemów artylerii rakietowej - poinformował w środę przedstawiciel brytyjskiej ambasady w Waszyngtonie Mark Newton. Jak dodał, jednym z głównych priorytetów we wspieraniu Ukrainy będzie szkolenie jej żołnierzy.

- Myślę, że zobaczymy z obu stron dalsze darowizny systemów artylerii rakietowej, które jak widzimy, przynoszą znaczny efekt na polu bitwy - powiedział radca-minister ambasady Wielkiej Brytanii, odnosząc się do systemów HIMARS i M270 MLRS, dostarczonych Ukrainie przez USA, Wielką Brytanię i Niemcy. Jak dotąd łącznie przekazano 22 takie wyrzutnie.

Dyplomata dodał, że jednym z głównych priorytetów Wielkiej Brytanii i sojuszników we wspieraniu sił ukraińskich jest szkolenie ukraińskich żołnierzy. Jak zaznaczył, na Wyspach utworzono sieć obozów szkoleniowych, gdzie trening odbywać będą dziesiątki tysięcy Ukraińców; dotąd kurs przeszło 4,7 tys. Do tych wysiłków dołączyły Szwecja, Finlandia, Dania, Litwa, Polska, Kanada i Nowa Zelandia.

Na kwestię szkolenia zwrócił uwagę również niemiecki attache obrony adm. Axel Ristau, zapowiadając, że Niemcy będą szkolić ukraińskich żołnierzy m.in. z użytkowania systemów obrony powietrznej IRIS-T SLM. Dodał, że priorytetem powinno być także zwiększenie produkcji przemysłu zbrojeniowego, zwłaszcza amunicji i części zamiennych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości