Nowy Jork coraz bezpieczniejszy. Rekordowo mało zabójstw w mieście

ShutterstockNowojorska policja od lat odnotowuje spadek zabójstw w mieście (wideo archiwalne)

W roku 2018 liczba zabójstw w największym mieście USA była najmniejsza od prawie 70 lat, wynika z policyjnych statystyk, które przywołuje agencja Associated Press.

Od początku 2018 roku do niedzieli 30 grudnia, w Nowym Jorku dokonano 287 zabójstw. To o pięć mniej niż w całym 2017 roku, który już był najbezpieczniejszym od kilkudziesięciu lat - wynika ze wstępnych danych nowojorskiej policji (NYPD) przekazanych agencji AP.

Przed 2017 rokiem ostatni przypadek, by liczba zabójstw była niższa niż 300, miał miejsce w roku 1951 roku. Zanotowano ich wtedy 243 (przy populacji o ok. 10 proc. niższej niż obecnie).

Dane wskazują także na nieznaczny spadek strzelanin i incydentów z użyciem broni palnej oraz ośmioprocentowy spadek rozbojów. Statystyki na temat innych rodzajów przestępstw nie są na razie dostępne.

Jak pisze AP, w ciągu ostatnich dwóch lat liczba zabójstw w Nowym Jorku spadła do poziomów trudnych do wyobrażenia jeszcze pokolenie wstecz, kiedy miasto było nazywane amerykańską stolicą morderstw. W 1990 r. liczba odnotowanych zabójstw osiągnęła rekordowy poziom 2245. Zwraca też uwagę, że w Nowym Jorku było w 2018 r. mniej zabójstw niż w pobliskiej, mającej kilka razy mniej mieszkańców Filadelfii (do niedzieli włącznie zanotowano ich tam 351).

Na Coney Island bez zabójstw

Dane z 2018 r. pokazują także, że liczba zabójstw na Brooklynie - największej pod względem liczby ludności spośród wszystkich pięciu dzielnic Nowego Jorku - jest najmniejsza od kiedy zaczęto prowadzić statystyki.

Szczególnie spektakularny spadek nastąpił na wchodzącej w skład tej dzielnicy Coney Island, gdzie nie odnotowano żadnego zabójstwa, podczas gdy rok wcześniej było ich osiem.

Eksperci od spraw zapobiegania przestępczości wskazują, że na tak istotny spadek liczby zabójstw w Nowym Jorku złożyło się kilka czynników, m.in. zwiększenie stanu osobowego policji, która liczy obecnie 36 tysięcy funkcjonariuszy, a także skuteczna prewencja i skupianie uwagi przez policję na najbardziej prawdopodobnych potencjalnych sprawcach.

Z drugiej strony uważają oni, że Nowy Jork zbliża się do granicy niedającego się dalej zredukować minimum, bo niezależnie od podejmowanych środków, nie jest możliwe, by w 8,6-milionowym mieście wyeliminować zabójstwa całkowicie.

Autor: tmw//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości