Przełożone wybory w Nowej Zelandii. Powodem powrót zakażeń koronawirusem

TVN24 | Świat

Autor:
mart/ks
Źródło:
PAP

W Nowej Zelandii przełożono wybory parlamentarne. Miały się odbyć 19 września, ale z powodu powrotu pandemii COVID-19 zmieniono ich termin na 17 października - ogłosiła w poniedziałek premier Jacinda Ardern.

- Ta decyzja daje wszystkim partiom czas na kampanię w ciągu następnych dziewięciu tygodni. Daje także wystarczająco dużo czasu Komisji Wyborczej na organizację wyborów - powiedziała premier Jacinda Ardern o zmianie daty wyborów parlamentarnych. Odbędą się 17 października.

Premier Jacinda ArdernShutterstock

Zgodnie z prawem szefowa nowozelandzkiego rządu miała możliwość opóźnienia głosowanie nawet o dwa miesiące. Pierwotnie wybory były zaplanowane na 19 września, ale w ubiegłym tygodniu kraj stanął w obliczu powrotu epidemii COVID-19. W tej sytuacji wszystkie partie zawiesiły swoje kampanie wyborcze.

Powrót pandemii

W miniony wtorek w Auckland wykryto pierwsze od 102 dni przypadki COVID-19. Władze Nowej Zelandii wprowadziły natychmiastowe restrykcje. W Auckland wprowadzono ograniczenia z trzecim stopniem zagrożenia epidemiologicznego (na cztery możliwe), a na terenie reszty kraju - drugim. Jednocześnie na drogach wyjazdowych największego miasta Nowej Zelandii ustawiono blokady.

Koronawirus w Nowej ZelandiiShutterstock

W niedzielę w Nowej Zelandii potwierdzono 13 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie w tym kraju jest 69 aktywnych infekcji, w tym 49 w Auckland. Władze prowadzą dochodzenie w sprawie źródła nowych zakażeń.

Wiosną, dzięki wczesnemu wprowadzeniu rygorystycznych restrykcji i zamknięciu granic, w Nowej Zelandii udało się powstrzymać epidemię na początkowym etapie. Do czerwca w 5-milionowym kraju zanotowano stosunkowo niewiele, bo ponad 1,5 tysiąca przypadków infekcji koronawirusem, a 22 osoby zmarły na COVID-19.

W związku ze zdecydowaną reakcją na pierwszą falę epidemii i dość szybkim powrotem kraju do normalności znacznie wzrosła popularność premier Ardern. Według sondaży kierowana przez nią Partia Pracy mogłaby zapewnić sobie w najbliższych wyborach samodzielne rządy. Obecnie laburzyści rządzą w koalicji z Partią Zieloną Nowej Zelandii i nacjonalistycznym ugrupowaniem Najpierw Nowa Zelandia (NZF).

Autor:mart/ks

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: