Rosjanin z dronami zatrzymany na granicy w Norwegii

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP

Na przejściu granicznym w Storskog na dalekiej północy Norwegii zatrzymano wyjeżdżającego z kraju 50-letniego Rosjanina. U mężczyzny znaleziono dwa drony oraz nośniki pamięci z obszernym materiałem filmowym - podała w czwartek norweska policja regionu Finnmark.

Mężczyzna, zatrzymany przez celników podczas rutynowej kontroli, podejrzany jest o "złamanie sankcji zabraniających obywatelom Rosji wykonywania lotów dronami na terytorium Norwegii". Prokuratura wystąpiła do sądu o dwa tygodnie aresztu dla Rosjanina.

Według prowadzącej postępowanie Anji Mikkelsen Indbjor zarzuty mogą zostać rozszerzone po przejrzeniu nagrań. Norweskie służby specjalne PST poinformowały, że są w kontakcie z policją i mogą przejąć śledztwo, jeśli sprawa będzie dotyczyć szpiegostwa.

Wzrost zagrożenia wywiadowczego

Minister sprawiedliwości Emilie Enger Mehl oznajmiła, że jest za wcześnie na wyciąganie wniosków. "Jednocześnie wzrosło zagrożenie wywiadowcze po ostatnich wydarzeniach w Europie" - podkreśliła Mehl w rozmowie z publicznym nadawcą NRK.

Władze Norwegii podwyższyły alert bezpieczeństwa po doniesieniach o przypadkach lotów niezidentyfikowanych dronów nad polami naftowymi i gazowymi.

Po wyciekach z gazociągów Nord Stream, spowodowanych najpewniej aktami sabotażu, norweskie siły zbrojne zwiększyły patrole na Morzu Norweskim oraz Morzu Północnym, gdzie znajduje się infrastruktura energetyczna.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości