Kontrowersyjny polityk AfD nie wejdzie w skład przyszłej delegacji partii w Parlamencie Europejskim

Źródło:
PAP
Kontrowersyjny polityk niemieckiej AfD Maximilian Krah
Kontrowersyjny polityk niemieckiej AfD Maximilian Krah
Reuters
Kontrowersyjny polityk niemieckiej AfD Maximilian KrahReuters

Maximilian Krah, czołowy kandydat prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD) w wyborach europejskich nie wejdzie w skład przyszłej delegacji tej partii do Parlamentu Europejskiego. Podejrzewany o powiązania z prorosyjskimi środowiskami i Chinami został wykluczony przez nowo wybranych eurodeputowanych własnego ugrupowania.

Kontrowersyjny polityk niemieckiej AfD Maximilian Krah nie wejdzie w skład przyszłej delegacji tej partii do Parlamentu Europejskiego. Nowo wybrani eurodeputowani zagłosowali za wnioskiem o wykluczenie Kraha, o czym poinformował on sam. Oznacza to, że choć w przyszłym PE będzie 15 polityków AfD, delegacja będzie liczyła 14 członków.

Krah, czołowy kandydat prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD) w wyborach europejskich, trafił na pierwsze strony gazet z powodu możliwych powiązań z prorosyjskimi środowiskami, a także z powodu możliwych powiązań z Chinami.

Po jego wypowiedzi uznanej za relatywizowanie odpowiedzialności żołnierzy niemieckiej formacji SS za zbrodnie hitlerowskie prawicowa grupa Tożsamość i Demokracja w PE wykluczyła na krótko przed eurowyborami AfD ze swoich szeregów.

Maximilian KrahEuropean Union

Możliwe negocjacje z francuskim Zjednoczeniem Narodowym

Po decyzji o odrzuceniu członkostwa Kraha w przyszłej europejskiej delegacji AfD, polityk powiedział, że uważa to posunięcie za strategicznie błędne - pisze portal tygodnika "Zeit".

Krah poinformował, że posunięcie to było uzasadnione możliwymi negocjacjami z francuskim Zjednoczeniem Narodowym w sprawie utworzenia wspólnej grupy parlamentarnej w nowym Parlamencie Europejskim.

Przyszła delegacja AfD do PE będzie kierowana przez wiceprzewodniczącego tej partii z Turyngii Rene Austa. Decyzja ta została podjęta przez nowo wybranych eurodeputowanych na poniedziałkowym spotkaniu w Berlinie, o czym poinformowała następnie współprzewodnicząca Alice Weidel.

W przeciwieństwie do Maximiliana Kraha, kontrowersyjny poseł do Bundestagu Petr Bystron znajdzie się w nowym klubie AfD w PE. Bystron również trafił na pierwsze strony gazet z powodu możliwych powiązań z prorosyjskimi sieciami.

AfD zdobyła 15 mandatów i 15,9 proc. poparcia w niedzielnych wyborach europejskich w Niemczech.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: European Union