Kanclerz przerwał urlop, wrócił i ogłosił plan ratunkowy dla największego importera gazu

Autor:
tas/
tam
Źródło:
PAP, Reuters

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w czasie piątkowej konferencji prasowej w Berlinie przedstawił plan ratunkowy dla największego w kraju importera gazu. Firma Uniper, zaopatrująca w gaz zakłady komunalne i dostawców regionalnych, potrzebuje pomocy państwa, by nie splajtować przez kryzys gazowy - podał portal dziennika "Bild". Niemieckie media poinformowały, że Scholz przerwał urlop i wrócił do kraju, by ratować energetycznego giganta.

Pakiet ratunkowy dla Unipera jest już gotowy. Rząd przejmuje około 30 procent udziałów w firmie - poinformował Olaf Scholz.

Kanclerz mówił, że decyzja rządu niemieckiego o przejęciu udziałów w Uniper "nie musi obowiązywać w nieskończoność", ale jest potrzebna teraz, aby wesprzeć przedsiębiorstwo potrzebujące pomocy.

Zgodę na te działania wyraził Fortum, większościowy udziałowiec Uniper, należący do państwa fińskiego. Pakiet pomocowy obejmuje m.in. udział państwa niemieckiego i wyższą linię kredytową dla Unipera w wysokości około 8 mld euro.

Niewypłacalność groziłaby brakiem dostaw gazu na rynek

Ewentualny upadek koncernu zagroziłby dostawom gazu dla niemieckich odbiorców, ponieważ zaopatruje on liczne zakłady komunalne, dostawców regionalnych i przedsiębiorstwa przemysłowe. Z uwagi na to, że rosyjski koncern Gazprom mocno ograniczył dostawy, Uniper musi kupować brakujący gaz z innych źródeł na rynku po znacznie wyższych cenach, aby wywiązać się z umów ze swoimi odbiorcami.

"Dlatego każdy dzień zwiększa straty Unipera. Jego niewypłacalność groziłaby brakiem dostaw gazu na rynek, a rząd federalny chciał za wszelką cenę temu zapobiec" - wyjaśnił "Bild". Szybkie wsparcie dla Unipera zapowiadał w czwartek minister gospodarki Robert Habeck.

Tworzenia "równowagi społecznej" dla klientów

Zastrzyk finansowy od rządu dla Unipera to pierwszy krok działań pomocowych. Drugim ma być możliwość przeniesienia przez Uniper kosztów na swoich klientów, takich jak zakłady komunalne lub duże przedsiębiorstwa przemysłowe, pomimo zawartych kontraktów.

Habeck zapowiedział także konieczność jednoczesnego stworzenia "równowagi społecznej" dla klientów końcowych, których znacząco dotknie wzrost cen gazu - wraz z podwyżkami cen dla konsumentów mają pojawić się też ulgi. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/ tam

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości