"O mój Boże". Rosyjski krążownik na dnie, złość w USA

Krążownik Moskwa
"Ceremonia żałobna" w Sewastopolu po zatonięciu krążownika Moskwa. Nagranie archiwalne
Źródło: Reuters

Dziennik "New York Times", pisząc w obszernym materiale o skrywanej roli Stanów Zjednoczonych w ukraińskich operacjach wojskowych przeciwko armii rosyjskiej, porusza wątek jednego z najbardziej spektakularnych sukcesów Kijowa. W kwietniu 2022 roku Ukraina zniszczyła flagowy okręt rosyjskiej marynarki, krążownik Moskwa. "New York Times" zwrócił uwagę na zaskoczenie amerykańskich wojskowych i administracji Joe Bidena.

Niedługo po rozpoczęciu pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę, wojska Kijowa odniosły spektakularny sukces, posyłając na dno Morza Czarnego flagowy okręt rosyjskiej floty - krążownik Moskwa. Okręt został trafiony - jak informowały wówczas władze w Kijowie - ukraińskimi pociskami Neptun.

W obszernym sobotnim artykule "New York Times" przypomniał o reakcji administracji byłego prezydenta USA Joe Bidena na te doniesienia.

"O mój Boże!"

W połowie kwietnia 2022 roku, około dwa tygodnie przed spotkaniem w niemieckim Wiesbaden, amerykańscy i ukraińscy oficerowie marynarki wojennej prowadzili rutynową telefoniczną rozmowę w celu wymiany informacji wywiadowczych. Nagle na ekranach radarów pojawiło się coś nieoczekiwanego.

Według byłego wysokiego rangą oficera USA amerykańscy rozmówcy mieli zareagować na to słowami: "O, to jest Moskwa!". Ukraińcy z kolei mieli wykrzyknąć: "O mój Boże! Dziękuję bardzo. Pa".

Według dziennika "New York Times" zatopienie krążownika było znaczącym triumfem - demonstracją ukraińskich umiejętności i rosyjskiej niekompetencji. "Ale epizod ten odzwierciedlał również niespójny stan stosunków ukraińsko-amerykańskich na początku wojny" - skomentował "NYT".

Napisał, że dla Amerykanów był to powód do złości, ponieważ Ukraińcy nie przekazali im nawet najmniejszego ostrzeżenia. Było także zaskoczenie, że Ukraina ma rakiety zdolne dosięgnąć okręt i panika, ponieważ administracja Joe Bidena nie miała wówczas zamiaru pozwalać Ukraińcom na ataki na symbol rosyjskiej potęgi.

telma
System Neptun. Pociski, którymi Ukraińcy trafili rosyjski okręt Moskwa
Źródło: TVN24

Głęboko zakorzeniony sceptycyzm

Ukraińcy, atakując flagowy okręt rosyjskiej floty, kierowali się z kolei głęboko zakorzenionym sceptycyzmem. Ich wojna, tak to postrzegali, rozpoczęła się jeszcze w 2014 roku, kiedy Rosja zajęła Krym i wspierała separatystyczne tendencje we wschodniej Ukrainie - dodał "New York Times".

Ówczesny prezydent USA Barack Obama potępił aneksję Krymu i nałożył sankcje na Rosję. Jednak obawiając się, że amerykańskie zaangażowanie może sprowokować inwazję zbrojną na pełną skalę, zezwolił jedynie na ściśle ograniczoną wymianę informacji wywiadowczych. Odrzucił także apele Kijowa o dostarczenie broni obronnej.

bim
Krążownik Moskwa - co wiemy o zatopionej rosyjskiej jednostce
Źródło: TVN24

Według "New York Times", kiedy amerykańscy generałowie zaoferowali Ukraińcom pomoc po wybuchu rosyjskiej agresji, natrafili na mur nieufności. "Walczymy z Rosjanami. Wy nie. Dlaczego mielibyśmy was słuchać?” - miał powiedzieć Amerykanom dowódca ukraińskich sił lądowych, generał Ołeksandr Syrski (obecnie naczelny dowódca armii ukraińskiej).

Syrski jednak zmienił zdanie, ponieważ Amerykanie mogli dostarczyć istotnych dla Kijowa informacji wywiadowczych na temat walk na froncie.  

Ukraina walcząca
Dowiedz się więcej:

Ukraina walcząca

Czytaj także: