Naukowcy potwierdzają: Arafat mógł zostać otruty polonem

Arafat nie miał przed śmiercią objawów, które towarzyszą zazwyczaj zatruciu polonemWorld Economic Forum CC BY-SA

Przywódca Palestyńczyków Jaser Arafat mógł zostać otruty radioaktywnym polonem 210 - ogłosili naukowcy z Instytutu Radiofizyki (IRA) w Lozannie na łamach pisma medycznego "Lancet". Szwajcarzy opublikowali wyniki analiz, m.in. ubrań Arafata, które wykazały podwyższoną zawartość radioaktywnej substancji.

Naukowcy z Instytutu Radiofizyki (IRA) w Lozannie przeprowadzili analizy śladów "płynów organicznych" zabranych z ubrań, które Arafat nosił przed śmiercią oraz jego rzeczy osobistych.

Zbrodnia wyjaśniona?

Ci sami specjaliści opublikowali już w lipcu 2012 roku podobną opinię, którą przytoczyła telewizja Al-Dżazira.

W rezultacie prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas wyraził zgodę na ekshumację szczątków Arafata, by naukowcy mogli je przebadać. Za ekshumacją opowiedziała się też wdowa po Arafacie, Suha, która bezpośrednio po śmierci męża nie zażądała autopsji. Jednak - jak uznała - zakłócenie spokoju zmarłego, zakazane w islamie, było w tym przypadku prawdopodobnie uzasadnione, gdyż chodzi o wyjaśnienie zbrodni.

Osobliwe objawy, czyli nic nowego

Arafat nie miał przed śmiercią objawów, które towarzyszą zazwyczaj zatruciu polonem, jak np. utrata włosów. Jednak szwajcarscy naukowcy uznają, że inne symptomy, jak "mdłości, wymioty, zmęczenie, biegunka i anoreksja, niewydolność wątroby i nerek mogą sugerować zatrucie substancją radioaktywną". - W tym raporcie nie ma niczego nowego w stosunku do tego, co już powiedziano w roku 2012 i o czym już donosiły media - skomentowała jednak rzeczniczka szpitala uniwersyteckiego w Lozannie, któremu podlega Instytut Radiofizyki, Beatrice Schaad. - Nadal nie sposób wyciągnąć z tego wniosku, że (Arafat) został otruty - podkreśliła Schaad.

Zagadkowa śmierć

Legendarny przywódca Organizacji Wyzwolenia Palestyny, a w latach 1994-2004 prezydent Autonomii Palestyńskiej zmarł po długiej chorobie w listopadzie 2004 roku we francuskim szpitalu wojskowym w Clamart.

Już wtedy spekulowano o możliwości podania mu trucizny. Przyczyna śmierci pozostała w końcu niewyjaśniona. Zatrucia radioaktywną substancją nie brano wówczas pod uwagę.

Autor: rf/jk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: World Economic Forum CC BY-SA

Raporty: