NATO rozważa wzmocnienie sztabu dowództwa w Szczecinie

Korpus NATO w Szczecinie działa od 15 lat
Korpus NATO w Szczecinie działa od 15 lat
Multinational Corps Northeast Szczecin
Multinational Corps Northeast SzczecinKorpus w Szczecinie działa od 1999 roku

NATO rozważa wzmocnienie wielonarodowego korpusu w Szczecinie - poinformował w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Sojuszu. Sprecyzował jednak, że plany te nie przewidują rozmieszczenia sił bojowych, a jedynie wzmocnienie dowództwa korpusu.

- Chodzi o zwiększenie gotowości dowództwa (...), a nie sił. Zwiększenie gotowości oznacza, że potrzebujemy więcej personelu z krajów (członkowskich), więcej sprzętu i musimy poprawić ogólną zdolność do odpowiedzi na różne wyzwania - powiedział dziennikarzom przedstawiciel NATO. - A zatem celem nie jest zwiększenie liczby żołnierzy stacjonujących w krajach na wschodzie Sojuszu, a jedynie jakości dowództwa (korpusu) - wyjaśnił.

Polska, Niemcy i Dania razem

Jak dodał, plany te to część odpowiedzi Sojuszu na rosyjskie działania na Ukrainie. Będzie to tematem wtorkowego posiedzenia ministrów obrony państw NATO w Brukseli. Przed posiedzeniem ma też dojść do spotkania szefów resortów obrony Polski, Danii i Niemiec (z Polski w spotkaniu ma wziąć udział wiceszef MON Robert Kupiecki). Formacje z tych trzech krajów stanowią trzon Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, ale w jego skład wchodzą w sumie żołnierze z 13 państw.

Do zadań utworzonego w 1999 r. korpusu należy planowanie i prowadzenie działań związanych z kolektywną obroną w NATO, wspieranie operacji pokojowych czy też planowanie i prowadzenie operacji humanitarnych. O planowanym przez Sojusz wzmocnieniu Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego napisał w niedzielę niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

Ukraina znów tematem spotkania ministrów NATO

Kryzys na Ukrainie i jego konsekwencje dla członków NATO będą głównym tematem spotkania ministrów obrony państw Sojuszu we wtorek i w środę. Według źródeł w NATO ministrowie "dokonają przeglądu podjętych już działań, które mają służyć wzmocnieniu bezpieczeństwa członków Sojuszu w obliczu działań Rosji".

- Przyglądamy się sytuacji i oceniamy, czy zrobiliśmy wystarczająco dużo. Jeśli jacyś sojusznicy niepokoją się o swoje bezpieczeństwo, to jest to powód do zaniepokojenia dla całego NATO. Będziemy robić tyle, ile trzeba i tak długo, jak będzie trzeba. Zaplanujemy kolejne ćwiczenia, zaktualizujemy oceny zagrożenia, plany reagowania kryzysowego, wzmocnimy Siły Odpowiedzi NATO - powiedział dziennikarzom wysoki rangą przedstawiciel NATO.

Spotkanie ministrów obrony państw Sojuszu, pierwsze od anektowania przez Rosję ukraińskiego Krymu, ma przygotować grunt pod wrześniowy szczyt NATO w Walii, gdzie konsekwencje kryzysu na Ukrainie także będą głównym tematem.

[object Object]
Korpus NATO w Szczecinie działa od 15 latMultinational Corps Northeast Szczecin
wideo 2/12
[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: adso//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Multinational Corps Northeast Szczecin

Pozostałe wiadomości