NATO: Rosja przemieściła kilka tysięcy żołnierzy na granicę z Ukrainą

Świat

mil.ruRosjanie znów w pobliżu Ukrainy

Na granicy z Ukrainą pojawiło się kilka tysięcy nowych żołnierzy rosyjskich - poinformował sekretarz generalny NATO. Anders Fogh Rasmussen dodał, że siły te prowadzą ćwiczenia wojskowe, ale ich obecność negatywnie wpłynie na deeskalację konfliktu.

- Widzimy rozbudowę sił (rosyjskich) przy ukraińskiej granicy. Rozmieścili tam co najmniej kilka tysięcy żołnierzy - powiedział Rasmussen w Londynie. Podkreślił, że takie działania nie służą rozładowaniu napięcia między Rosją a Ukrainą i są "krokiem wstecz" w działaniach pokojowych. Podkreślił, że wysłanie nad granicę nowych wojsk może sugerować, że "Rosja pozostawia sobie otwartą opcję dalszego ingerowania w wydarzenia na Ukrainie".

- Społeczność międzynarodowa będzie musiała ostro zareagować, jeżeli Rosja będzie dalej ingerować na Ukrainie. Doprowadzi to do poważniejszych sankcji ekonomicznych wymierzonych w Rosję, które przyniosą bardzo niszczące skutki dla tamtejszej gospodarki - powiedział Rasmussen.

Wojska na granicy

W połowie maja Rasmussen mówił w wywiadzie prasowym, że NATO przygotowuje się na podjęcie kroków mających pomóc Ukrainie bronić się w sytuacji impasu z Rosją. Sojusz musi też dostosować się do tego, że Moskwa obecnie postrzega go jako swego przeciwnika.

4 czerwca naczelny dowódca wojsk NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove ostrzegał, że mimo iż Rosja wycofuje większość swoich wojsk znad granicy z Ukrainą, część rosyjskich sił "wygląda, jakby zamierzała pozostać". Na spotkaniu z dziennikarzami w Brukseli generał mówił też o bardzo dużej aktywności nieregularnych sił rosyjskich, oddziałów wspieranych przez Rosję i o rosyjskim finansowaniu działań na wschodzie Ukrainy; podkreślił, że "musi się to skończyć".

NATO szacuje, że w szczytowym okresie Rosja miała na granicy z Ukrainą ok. 40000 żołnierzy.

Autor: mk/kka / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru