TVN24 | Świat

NATO będzie reagować w "sytuacji kryzysowej" i odpowie na zagrożenia z Rosji czy Białorusi

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP
Wspólne ćwiczenia rosyjskich i białoruskich wojsk Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/3
Ministerstwo Obrony RosjiWspólne ćwiczenia rosyjskich i białoruskich wojsk

Jesteśmy gotowi bronić każdego sojusznika w przypadku zagrożenia ze strony Mińska czy Moskwy - zapewnił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w rozmowie z niemiecką gazetą "Welt am Sonntag". Dodał, że stosunki z Rosją osiągnęły "punkt krytyczny, nieznany od końca zimnej wojny".

- W przeszłości Rosja poważnie naruszała integralność terytorialną Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Nie chcę za dużo spekulować. NATO to sojusz obronny - powiedział w rozmowie z "Welt am Sonntag" Jens Stoltenberg. - W sytuacji kryzysowej jesteśmy oczywiście gotowi chronić i bronić każdego sojusznika przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami ze strony Mińska i Moskwy - dodał sekretarz generalny NATO.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Stoltenberg zaznaczył, że od czasu fałszerstw podczas wyborów prezydenckich na Białorusi w sierpniu 2020 roku poważnie ograniczona została współpraca z Białorusią, prowadzona w ramach natowskiego programu Partnerstwo dla Pokoju. Dodał, że białoruscy dyplomaci mają bardzo ograniczony i nadzorowany dostęp do kwatery głównej Sojuszu.

Sytuacja na Białorusi ma być również jednym z głównych tematów przyszłotygodniowego szczytu przywódców państw członkowskich NATO. Omawiany będzie również rozwój wydarzeń w Rosji, na Ukrainie i w Afganistanie - przekazał Stoltenberg.

Wspólne ćwiczenia rosyjskich i białoruskich wojsk Ministerstwo Obrony Rosji

"Punkt krytyczny" w stosunkach z Rosją

Sekretarz generalny wezwał Rosję do rozmów w ramach Rady NATO-Rosja. Moskwa nie odpowiada na zaproszenia Sojuszu do wzięcia udziału w posiedzeniu tego gremium, a ostatnie spotkanie Rady odbyło się ponad półtora roku temu. - Sojusz realizuje dwutorowe podejście do Rosji: odstraszanie i dialog - podkreślił szef NATO. Zaakcentował, że stosunki z Rosją osiągnęły "punkt krytyczny, nieznany od końca zimnej wojny, a rozmowy są najlepszą metodą rozładowania tych napięć".

Szef NATO zwrócił także uwagę na poważne wyzwania związane ze wzrostem gospodarczym Chin. - Nie patrzymy na Chiny jak na wroga - zastrzegł. Dodał jednak, że ten kraj nie podziela zachodnich wartości, nie wierzy w demokrację i wolność słowa oraz jest bardzo aktywny w Afryce, na Bałkanach i w Arktyce. Dodatkowo inwestuje w infrastrukturę krytyczną w Europie Zachodniej i cyberprzestrzeń. To wszystko powoduje "fundamentalną zmianę w globalnej równowadze sił" - uznał Stoltenberg.

Stwarzającym nowe zagrożenia wyzwaniem dla NATO jest również coraz częstsza współpraca polityczna i militarna miedzy Rosją i Chinami - zaznaczył sekretarz generalny. Oba kraje prowadzą wspólne ćwiczenia wojskowe, w tym manewry lotnicze i morskie, współpracują też w organizacjach międzynarodowych, w tym w ONZ, i wymieniają się doświadczeniami w zakresie uzbrojenia i kontroli internetu.

Autor:tas/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Rosji