Nasz nowy święty. Papież mówi po polsku

Aktualizacja:

- Święty Stanisław Kazimierczyk, zakonnik z XV wieku, i dla nas może być przykładem i orędownikiem - powiedział o nowym polskim świętym Benedykt XVI podczas mszy kanonizacyjnej w Watykanie. Papież ogłosił w niedzielę w sumie sześcioro nowych świętych. W watykańskich uroczystościach uczestniczy prezydent Bronisław Komorowski.

Na placu przed bazyliką watykańską zgromadziły się dziesiątki tysięcy wiernych, w tym grupy z Polski i Australii.

W uroczystościach uczestniczą również politycy z państw, z których pochodzą kanonizowane osoby. Prezydent Komorowski jest jedyną głową państwa uczestniczącą we mszy kanonizacyjnej. Z Australii i Kanady przyjechali do Rzymu ministrowie spraw zagranicznych, z Hiszpanii wiceminister sprawiedliwości, a z Włoch szef Urzędu Rady Ministrów.

Sześcioro nowych świętych

Całe jego życie było związane z Eucharystią. Najpierw przez kościół Bożego Ciała na Kazimierzu w dzisiejszym Krakowie, gdzie u boku matki i ojca uczył się wiary i pobożności; gdzie złożył śluby zakonne u Kanoników Regularnych; gdzie pracował jako kapłan, wychowawca, opiekun potrzebujących. Benedykt XVI

Papież Benedykt XVI kanonizował żyjącego w XV wieku krakowskiego księdza Stanisława Kazimierczyka a także pięcioro innych błogosławionych. To australijska zakonnica Mary Helen MacKillop, znana jako Maria od Krzyża (1842-1909), kanadyjski zakonnik Andrzej (Alfreda) Bessette (1845-1937), zakonnica Kandyda Maria od Jezusa (Juana Josefa Cipitria y Barriola), żyjąca w latach 1845-1912 Hiszpanka z Kraju Basków oraz dwie włoskie zakonnice: Giulia Salzano (1846-1929) i Battista Camilla da Varano (1458-1524).

O Palaku papież mówił tymi słowami: - Całe jego życie było związane z Eucharystią. Najpierw przez kościół Bożego Ciała na Kazimierzu w dzisiejszym Krakowie, gdzie u boku matki i ojca uczył się wiary i pobożności; gdzie złożył śluby zakonne u Kanoników Regularnych; gdzie pracował jako kapłan, wychowawca, opiekun potrzebujących.

- Przede wszystkim jednak był związany z Eucharystią przez żarliwą miłość do Chrystusa obecnego pod postaciami chleba i wina; przez przeżywanie tajemnicy jego śmierci i zmartwychwstania, która w sposób bezkrwawy dokonuje się w mszy świętej; przez praktykę miłości bliźniego, której źródłem i znakiem jest komunia - podkreślił papież, który mówił po polsku.

Pozdrowienia dla prezydenta

Papież po raz kolejny mówił po polsku przed modlitwą Anioł Pański na zakończenie mszy kanonizacyjnej. Zwrócił się do uczestniczącego w niej prezydenta Bronisława Komorowskiego i delegacji episkopatu.

- Serdecznie pozdrawiam wszystkich Polaków przybyłych na kanonizację. Szczególnie witam przedstawicieli episkopatu oraz pana prezydenta Polski. Wraz z wami cieszę się chwałą świętości waszego rodaka Stanisława Kazimierczyka - mówił Ojciec Święty. I dodał: - Uczmy się od niego ducha modlitwy, kontemplacji i poświęcenia potrzebującym. Niech swoim wstawiennictwem wspiera przed Bogiem Kościół w Polsce, was tu obecnych, waszych bliskich i waszą Ojczyznę. Z serca wszystkim błogosławię.

Polski święty

Stanisław Kazimierczyk, zwany Apostołem Eucharystii, urodził się 27 września 1433 roku na terenie obecnej krakowskiej dzielnicy Kazimierz, stąd jego nazwisko. Ukończył Akademię Krakowską i wstąpił do zakonu Kanoników Laterańskich, gdzie - jak zauważa Watykan w jego biografii - zasłynął jako świątobliwy zakonnik, pełen pokory i cierpliwości oraz skromności. Znany był także jego talent kaznodziejski oraz pedagogiczny; był wychowawcą młodzieży zakonnej. Z wielką troską zajmował się również biednymi, pukającym do drzwi klasztoru z prośbą o pomoc.

Błogosławiony przez Jana Pawła II

Kazimierczyk zmarł w 1489 roku. Zgodnie ze swą wolą został pochowany pod posadzką kościoła Bożego Ciała. Wierni masowo przybywali do jego grobu i modlili się, prosząc o łaski. Na początku XVIII wieku wybudowano tam ku jego czci ołtarz, przy którym umieszczono szczątki zmarłego. Ksiądz Kazimierczyk został ogłoszony błogosławionym przez Jana Pawła II 18 kwietnia 1993 roku.

Podróż prezydenta

Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął swoją wizytę we Włoszech w piątek. Tego dnia spotkał się z prezydentem tego kraju Giorgio Napolitano. W sobotę został przyjęty na audiencji przez papieża Benedykta XVI.

W niedzielę po uroczystości prezydent RP z małżonką przybędzie na obiad wydany przez Zakon Kanoników Laterańskich. Wieczorem planowany jest powrót polskiej delegacji do kraju.

Źródło: PAP