Świat

Największe zbrojenia od II Wojny Światowej

Świat

 
US ArmyCzołgi M1A1 Abrams to trzon amerykańskich wojsk pancernych

Stany Zjednoczone przeznaczyły w 2007 r. na zbrojenia najwyższą sumę od czasów II wojny światowej - 547 mld dol., czyli o 3,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Raport Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) alarmuje, że światowe wydatki na zbrojenia nadal rosną.

Drugie miejsce wśród państw wydających najwięcej na zbrojenia zajęła Wielka Brytania z 59,7 mld dol., a następne Chiny i Francja. W rozliczeniu regionalnym najbardziej wzrosły wydatki na zbrojenia Europy Wschodniej - głównie z powodu Rosji, która przeznaczyła na nie 35,4 mld dol.

Według SIPRI osiem nuklearnych mocarstw świata posiadało razem na początku 2008 r. ponad 25000 głowic nuklearnych. 5189 przypadało na Rosję, a 4075 na Stany Zjednoczone.

Ruszy kontrola zbrojeń?

Zauważając ciągły wzrost wydatków, SIPRI pisze jednocześnie, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy można się spodziewać rozpoczęcia poważnych rozmów na temat kontroli zbrojeń z uwagi na "szeroki konsens" dotyczący potrzeby wdrożenia "poważniejszych i skuteczniejszych środków w celu ograniczenia zbrojeń i rozbrojenia".

Wiele zależy od USA

Dyrektor SIPRI Bates Gill ocenił, że szczególnie istotne będzie w ciągu najbliższych lat rozbrojenie podejmowane przez największe mocarstwa nuklearne - Rosję i Stany Zjednoczone. Wraził przy tym nadzieję, że podejmą one zdecydowane kroki w tym kierunku.

- Priorytety następnej administracji amerykańskiej będą odgrywały kluczową rolę w nadawaniu kształtu postępom w kontroli zbrojeń - zaznaczył.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: US Army

Pozostałe wiadomości