Zakończył się najdłuższy lot pasażerski w historii


Najdłuższy lot pasażerski w historii stał się faktem. Samolot australijskich linii lotniczych Qantas Airways wystartował w piątek wieczorem z Nowego Jorku, by po 19 godzinach i 16 minutach wylądować w Sydney.

Samolot 787-9 (Dreamliner), produkowany przez amerykański koncern Boeing, wystartował z lotniska JFK w Nowym Jorku o godz. 21.27 czasu lokalnego (o godz. 3.30 w sobotę czasu polskiego). W Sydney wylądował w niedzielę o godz. 7.43 czasu lokalnego (w sobotę o 22.43 czasu polskiego).

Dystans między Stanami Zjednoczonymi i Australią to 16,2 tys. kilometrów. Maszyna pokonała tę trasę bez międzylądowania. Był to lot testowy i zarazem najdłuższy bezpośredni lot w historii.

Lot pod czujnym okiem lekarzy

Na pokładzie Boeinga znajdowało się 40 pasażerów, głównie pracowników Qantas, lekarzy i naukowców, oraz dziesięciu członków załogi.

Najważniejszym celem tego lotu było sprawdzenie pod kątem medycznym reakcji członków załogi i pasażerów na tak długą podróż powietrzną. Eksperci obserwowali między innymi pracę mózgu pilotów pod kątem czujności. Jednocześnie monitorowali aktywność pasażerów, w tym ich sen i przyjmowanie posiłków.

Wprowadzenie do oferty 20-godzinnych lotów nie jest jeszcze przesądzone. Linie Qantas nadal nie podjęły decyzji w sprawie zakupu nowych samolotów (Airbusa lub Boeinga), które będą mogły obsługiwać takie połączenia bez konieczności międzylądowania. Nie wiadomo też, jak pasażerowie będą reagować na tak długą podróż.

Problemem może okazać się tzw. jet lag, który widoczny jest u pasażerów nawet przy krótszych niż planowany na najbliższy weekend lotach. Przekraczanie stref czasowych m.in. potęguje poczucie zmęczenia i przyczynia się do problemów ze snem po podróży. Ma też zdaniem naukowców poważne konsekwencje dla zdrowia, szczególnie w przypadku częstych podróży na długich trasach.

A różnica czasu między Nowym Jorkiem a Sydney wynosi aż 15 godzin.

Potrzebna zgoda

Rozwiązanie problemów z wpływem długich lotów na samopoczucie i zdrowie podróżujących ma kluczowe znaczenie dla Qantas Airways. Przewoźnik będzie musiał uzyskać zgodę australijskiego organu ds. kontroli lotnictwa cywilnego na pracę personelu pokładowego dłuższą niż 20 godzin oraz stworzyć nowe umowy z pilotami, którzy będą latać na tych trasach.

Decyzję o włączeniu lotów na trasie Nowy Jork-Sydney lub porzuceniu tego pomysłu Qantas ma podjąć do końca 2019 r.

Najdłuższe połączenia

Obecnie najdłuższe połączenie lotnicze obsługiwane przez Singapore Airlines trwa około 18 godzin 30 minut. Tyle zajmuje przelot z Singapuru do Nowego Jorku na trasie o długości 15 344 km.

Kolejne miejsca na liście zajmują: lot Qatar Airways z nowozelandzkiego Auckland do katarskiej Dohy (17 godzin 50 minut, 14 535 km) oraz lot linii Qantas z australijskiego Perth do brytyjskiego Londynu (17 godzin 25 minut, 14 449 km).

Należy jednak pamiętać, że czas trwania wyżej wymienionych lotów za każdym razem się różni i jest zależny od wiatrów, warunków pogodowych oraz modelu samolotu.

Najdłuższe połączenia lotnicze na świeciePAP

Autor: kk/adso / Źródło: tvn24bis.pl / PAP

Pozostałe wiadomości