Amerykańska prywatna firma kosmiczna przeprowadziła udany test swojego nowego silnika rakietowego. Merlin 1D o stosunku swojej masy do ciągu wynoszącym 1 do 150 został najbardziej efektywnym silnikiem rakietowym w historii. Urządzenie ma napędzać nowe rakiety Falcon 9 i Falcon Heavy, za pomocą których firma chce zdobyć silną pozycję na rynku wynoszenia ładunków na orbitę.
Serię testów silnika przeprowadzono na specjalnym stanowisku badawczym SpaceX zbudowanym w McGregor w Teksasie. Jak podaje SpaceX, Merlin 1D z powodzeniem był wielokrotnie odpalany i restartowany "w locie". Przeprowadzono też długi test symulujący cały lot rakiety, od startu z wyrzutni do dotarcia na orbitę, trwający 185 sekund.
Rekordowa siła
Zgodnie z założeniami silnik osiągnął siłę 650 kiloniutonów, co oznacza, iż jest w stanie unieść z wyrzutni około 66 ton. To najsilniejszy silnik z rodziny Merlinów, produkowanych przez SpaceX. Jest również niezwykle wydajny, w warunkach próżni ma bowiem osiągnąć stosunek masy do ciągu wynoszący 1 do 150. Dotychczas rekordzistą był radziecki NK-33, zaprojektowany na potrzeby nigdy nie zrealizowanego w pełni projektu rakiety księżycowej N-1, który osiągnął wynik 1:136,66.
W przyszłości Merliny 1D mają wyprzeć swoje starsze wersje z rakiet Falcon 9, które już kilka razy z powodzeniem wynosiły ładunki na orbitę. Ostatnio powiódł się test, w ramach którego w kosmos wystrzelono statek Dragon, który następnie połączył się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. W Falcon 9 jest montowanych dziewięć silników Merlin. Pierwszy start z wersją silników 1D ma nastąpić w 2013 roku. Rakieta będzie miała wtedy ciąg niemal 600 ton.
W przyszłości Merliny 1D mają być też podstawą największej rakiety Space X nazwanej Falcon Heavy. Łącznie będzie w niej zamontowanych 28 silników. Pierwszy start jest zaplanowany na 2013 rok.
Poza dużym ciągiem i efektywnością Merlin 1D ma mieć też zaletę w postaci dopracowanej i prostej konstrukcji. Silnik ma być przystosowany do masowej produkcji przy pomocy prefabrykatów i robotów.
Autor: mk\mtom / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: SpaceX