W poniedziałek Komitet Noblowski ogłosił pierwszych laureatów Nagrody Nobla 2021. David Julius i Ardem Patapoutian wyróżnieni zostali za odkrycia receptorów temperatury i dotyku (Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny). W kolejnych dniach poznamy zwycięzców w dziedzinie: fizyki, chemii, literatury i ekonomii oraz laureata Pokojowej Nagrody Nobla 2021.
Nagroda Nobla jest przyznawana od 1901 roku. Ustanowiona została na mocy ostatniej woli Alfreda Nobla, wynalazcy między innymi dynamitu. W swoim testamencie Alfred Nobel zapisał cały majątek na potrzeby fundacji, która miała po jego śmierci honorować dokonania w pięciu dziedzinach: chemii, fizyce, fizjologii lub medycynie, literaturze oraz działaniach na rzecz pokoju. W 1968 roku Bank Szwedzki ustanowił nagrodę im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii. Uzgodniono również, że Nagroda Nobla nie będzie poszerzana o kolejne dziedziny.
Nagroda Nobla 2021. Kalendarium ogłaszania laureatów
W poniedziałek Komitet Noblowski w Instytucie Karolinska poinformował, że laureatami Nagrody Nobla 2021 za najważniejsze dokonania w dziedzinie fizjologii lub medycyny zostali David Julius i Ardem Patapoutian za odkrycia receptorów temperatury i dotyku.
Poniedziałkowe ogłoszenie laureatów z dziedziny fizjologii lub medycyny rozpoczęło serię konferencji prasowych, podczas których ogłaszani będą kolejni zwycięzcy.
We wtorek Królewska Szwedzka Akademii Nauk wskaże laureata w dziedzinie fizyki, a następnie w środę - z chemii.
Pierwszy czwartek października zarezerwowany jest dla uroczystości w Sali Giełdy w siedzibie Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie. Sekretarz tego gremium Mats Malm ujawni nazwisko tegorocznego laureata literackiej Nagrody Nobla wraz z krótkim uzasadnieniem wyboru.
W piątek w Oslo Norweski Komitet Noblowski ogłosi laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Jak podał Instytut Nobla, w tym roku napłynęło 329 nominacji, z czego 234 dotyczy osób, a 95 – organizacji.
Laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii poznamy w poniedziałek 11 października w Sztokholmie.
Tydzień Noblowski
Tydzień ogłoszeń laureatów z sześciu dziedzin bywa mylnie określany "tygodniem noblowskim". Tradycyjnie to określenie dotyczy jednak tygodnia poprzedzającego 10 grudnia - rocznicę śmierci Alfreda Nobla - kiedy to odbywa się doroczna ceremonia wręczenia nagród. W Tygodniu Noblowskim organizowane są w Sztokholmie wykłady, spotkania oraz bankiety.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia