Ruszyło konklawe, na którym 115 kardynałów-elektorów wybierze nowego papieża. Nie wiadomo, jak długo potrwa. W ciągu ostatniego stulecia trwały one od dwóch do pięciu dni.
Sto lat temu Pius X, uznawany do dziś przez wielu za jednego z największych papieży, w Stolicy Piotrowej zastąpił Leona XIII. Wśród ówczesnych faworytów na tron papieski był włoski kardynał Mariano Rampolla del Tindaro, jednak jego wybór wykluczyło złożone veto, zwane ekskluzywą. Był to ostatni protest w dziejach Kościoła, który postawił 2 sierpnia 1903 roku kardynał z Krakowa Jan Puzyna. Zrobił to w imieniu cesarza Austrii Franciszka Józefa I. Po wyeliminowaniu kard. Rampolliego, na papieża wybrano Sarto - stało się to dopiero piątego dnia konklawe, w siódmym głosowaniu. Pierwsze słowa papieża Piusa X, oznajmujące zaaprobowanie wyboru brzmiały: "O, moja droga mamo, moja dobra mamo (...) Przyjmuję, in crucem".
Benedykt XV po 4 dniach
Po śmierci Piusa X kolejne konklawe zebrało się już w trakcie I wojny światowej. Papieża wybrano dopiero czwartego dnia w 10. głosowaniu - został nim kardynał Giacomo della Chiesa. Otrzymał on 38 głosów na 57 wówczas oddanych. Jako papież przyjął imię Benedykta XV. Jego koronacja odbyła się w Kaplicy Sykstyńskiej. Benedykt XV zmarł na grypę 22 stycznia 1922 roku w Rzymie. Pochowano go w Bazylice św. Piotra.
Po pięciu dniach był Pius XI
Benedykta XV na Stolicy Piotrowej zastąpił kardynał z Mediolanu Ambrogio Damiano Achille Ratii, który przyjął imię Piusa XI. Wybrany został w piątym dniu konklawe, w 14. głosowaniu - 6 lutego 1922 roku. Tuż po wyborze powiedział: "Nie trzeba, aby powiadano, że odmawiam pochylenia się przed Bożą wolą, ani że nie chcę brzemienia, które ma ciążyć na moich barkach, lub że nie doceniam znaczenia głosów moich współbraci. I dlatego, pomimo mojej niegodności, której mam głęboką świadomość, przyjmuję". Po koronowaniu udzielił błogosławieństwa urbi et orbi z loggii Bazyliki św. Piotra.
Kolejny Pius po dwóch dniach
W kolejnym konklawe w 1939 roku, po śmierci Piusa XI, trwającym zaledwie dwa dni, już w trzecim głosowaniu biskupem Rzymu został kardynał Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli, który przyjął imię swojego poprzednika - Piusa XII. Po raz pierwszy w historii Kościoła Katolickiego koronację papieża transmitowano w radiu. Pontyfikat Piusa XII trwał 19 lat. Zmarł w 1958 roku w Castel Gandolfo, a cztery dni później pochowano go w Watykanie w Bazylice św. Piotra.
Jan XXIII dopiero w 14. głosowaniu
Następcą Piusa XII był Jan XXIII, którego wybierano najdłużej w ostatnim stuleciu. Patriarcha Wenecji, Angelo Giuseppe Roncalli, został papieżem dopiero w czwartym dniu konklawe, w 14. głosowaniu. Roncalli był ogromnie zaskoczony - wyrażało się to w jego pierwszych słowach po łacinie "Tremens factus sum ego et timeo", co oznacza "drżę i lękam się". Kardynałowie zebrani na konklawe uznawali go, z powodu zaawansowanego wieku (miał 77 lat, gdy został papieżem) i wielkiej skromności za papieża "przejściowego". Do czasu jego śmierci faworyt ówczesnego konklawe, arcybiskup Mediolanu Montini, miał już otrzymać kapelusz kardynalski właśnie z rąk Roncalliego. I rzeczywiście, pięć lat po śmierci Jana XXIII, 21 czerwca 1963, w trzecim dniu konklawe i w szóstym głosowaniu, arcybiskup Montini został wybrany na kolejnego papieża i przyjął imię Pawła VI. 30 czerwca kard. Alfredo Ottaviani dokonał koronacji papieskiej.
Szybki wybór, podwójne imię, krótki pontyfikat
Po jego śmierci w 1978 roku obradujący kardynałowie wybrali na papieża patriarchę weneckiego, Albino Lucianiego, który przyjął imię Jana Pawła I - był to pierwszy w historii papież, który przyjął podwójne imię na cześć swoich dwóch poprzedników - Jana XXIII i Pawła VI. Wybrano go w drugim dniu konklawe, w czwartym głosowaniu. Swój pontyfikat rozpoczął uroczyście 3 września. Trwał on jednak bardzo krótko, gdyż zaledwie 33 dni. Jako oficjalną przyczynę śmierci papieża podano atak serca.
Papież Polak po trzydniowym konklawe
Papież Polak, kardynał Karol Wojtyła, został wybrany na drugim zwołanym w 1978 roku konklawe. Decyzję podjęto dopiero trzeciego dnia konklawe, w ósmym głosowaniu. Wojtyła, kontynuując dzieło swojego poprzednika, przyjął imię Jana Pawła II. Wynik wyboru ogłoszono 16 października o godzinie 16:16. Formalna inauguracja pontyfikatu miała miejsce w trakcie mszy św. na placu Św. Piotra 22 października 1978 roku. Od 14 marca 2004 roku jego pontyfikat uznawany jest za najdłuższy po pontyfikacie Świętego Piotra i bł. Piusa IX. Polak był papieżem przez 26,5 roku (9666 dni). Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, niebędącym Włochem.
Pewny wybór, zaskakująca abdykacja
Po śmierci Jana Pawła II, która nastąpiła 2 kwietnia 2005 roku, wybór nowego papieża był przez większość mediów na świecie z góry przesądzony. Według nich kolejnym biskupem Rzymu miał zostać bliski współpracownik papieża Polaka, kardynał z Niemiec Joseph Ratzinger, niektórzy jednak utrzymywali, że jego elekcja jest zbyt oczekiwana, aby się ziściła. Ratzinger został wybrany następcą Jana Pawła II 19 kwietnia 2005 roku w drugim dniu konklawe, po czterech głosowaniach. Tym samym, według obliczeń Watykanu, stał się 265. papieżem. Był też najstarszą osobą w chwili wyboru, która zasiadła na Stolicy Piotrowej od czasów Klemensa XII (miał wówczas 78 lat). Jako papież Ratzinger przyjął imię Benedykta XVI. Przed konklawe kardynał miał nadzieję, że odejdzie w pokoju. Powiedział wówczas: "Podczas konklawe modliłem się do Boga, żeby mnie nie wybrano. Tym razem jednak Bóg wyraźnie mnie nie posłuchał". 28 lutego 2013 roku o godz. 20:00 czasu lokalnego w Rzymie Benedykt XVI abdykował, stając się "pontifex emeritus", czyli emerytowanym papieżem. Ustąpił z urzędu jako pierwszy papież od czasów Grzegorza XII w 1415 roku. Podczas konklawe, które rozpoczęło się dziś o godz. 16:45, do wyboru nowego papieża potrzebnych będzie 77 głosów. W konklawe udział bierze 115 elektorów. Zasadę głosowania ustanowił Jan Paweł II w Konstytucji Apostolskiej "Universi dominici gregis", gdzie postanowił: "dla ważnego wyboru biskupa rzymskiego wymaga się dwóch trzecich głosów". Nie wiadomo, ile potrwa tegoroczne konklawe.
Autor: dp//bgr/k / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP / EPA, tvn24.pl