Na Księżycu jest woda. "Tam trzeba zakładać bazy"

Aktualizacja:
Na Księżycu jest woda. "Trzeba tam zakładać bazy"
Na Księżycu jest woda. "Trzeba tam zakładać bazy"
TVN24, fot. sxc.hu
Na Księżycu jest woda. "Trzeba tam zakładać bazy"TVN24, fot. sxc.hu

Na Księżycu znaleziono wodę. Jej cząsteczki mogą się się nieprzerwanie tworzyć dzięki wiatrowi słonecznemu - sugerują wyniki badań, prowadzonych przez trzy oddzielne misje naukowców. - To jest bardzo ważne odkrycie - ocenił w "Poranku TVN 24" astronom Jerzy Rafalski.

Według naukowca, obecność wody jest konieczna, jeśli chcemy budować bazy poza Ziemią i mieć kontakt ze Srebrnym Globem. - Woda nie tylko służy do życia, woda to także paliwo rakietowe - H20: i wodór i tlen - tłumaczy Rafalski.

Astronom zaznacza jednak, że na Księżycu życia raczej nie ma - nie ma tam odpowiednich warunków. - Życie po prostu potrzebuje wysokiej temperatury, atmosfery. Życia szukajmy gdzieś w wodzie, ale poza Księżycem - np. na Marsie, księżycu Jowisza - wyjaśnił.

Kiedy comeback?

Zdaniem Rafalskiego, ludzie na Księżyc powinni w końcu wrócić. - To już czas. Tam trzeba zakładać bazy, obserwatoria astronomiczne, ale być może także statki kosmiczne. Na Księżycu wszystko mniej waży - mniej więcej sześciokrotnie. Więc o ile łatwiej byłoby zbudować duży statek kosmiczny i o ile łatwiej byłoby się wznieść - pytał w "Poranku" naukowiec. Astronom prognozuje jednak, że ludzie na Srebrny Glob ponownie dotrą najprawdopodobniej dopiero za kilkanaście lat.

Cenne cząsteczki

Choć wody na Księżycu jest stosunkowo niewiele, może być pomocna w kontekście ewentualnej bazy na powierzchni Srebrnego Globu.

- Kiedy mówimy o wodzie na Księżycu, nie mówimy o jeziorach, oceanach ani nawet bajorze. Woda na Księżycu oznacza cząsteczki wody i hydroksylu, które wchodzą w reakcję z cząsteczkami skał i pyłu, szczególnie w ostatnich milimetrach powierzchni Księżyca - powiedział Carle Pieters z Brown University.

Miejsce znalezienia cząsteczek wody to kolejne zaskoczenie, bo do tej pory śladów H2O szukano w głębokich kraterach i na biegunach, a nie na nasłonecznionych powierzchniach.

Trzy odrębne badania

Jessica Sinshine z University of Maryland i jej koledzy użyli sondy Deep Impact by za pomocą podczerwieni pokazać, że woda znajduje się na całej powierzchni Księżyca. W kolei Roger Clark z U.S. Geological Survey i jego koledzy korzystali ze spektrometru na statku kosmicznym Cassini.

W odkryciu brała też udział indyjska sonda Chandrayaan-1, wyposażona w urządzenie do poszukiwania wody poprzez badanie promieniowana elektromagnetycznego emitowanego przez wodór i minerały tlenowe. To właśnie ona dostarczyła najbardziej przekonujących dowodów.

W przyszłym miesiącu misja LCROSS postara się znaleźć wodę poprzez celowe rozbicie dużego pojazdu kosmicznego o powierzchnię Księżyca.

Źródło: Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, fot. sxc.hu