Nad neutralnymi wodami Morza Bałtyckiego, w pobliżu łotewskiej granicy dwukrotnie w niedzielę odnotowano obecność rosyjskich samolotów wojskowych. Poinformowały o tym na Twitterze Narodowe Siły Zbrojne Łotwy.
Wojsko w odstępie kilku godzin poinformowało o tym, że w niedzielny poranek zidentyfikowano nad wodami Bałtyku blisko granicy wód terytorialnych Łotwy dwa samoloty Su-27 i dwa Tu-22, a w niedzielne popołudnie dwa myśliwce Su-27.
Krievijas BS lidm. šodien tika identificētas arī trešo reizi - bez lidojuma plāna, sakariem un autom. atbildētāja pierobežā lidoja 2x Su-27.
— NBS (@Latvijas_armija) wrzesień 21, 2014
Natowskie F-16 obserwowały wrogie maszyny dwukrotnie, po pierwszym locie Su-27 postanowiły bowiem "zawrócić" i raz jeszcze przetestować refleks pilotów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Bombowce Tu-22 już nie niepokoiły Łotyszy.
Rosjanie drażnią nad Bałtykiem i za oceanem
To trzeci incydent związany z prowokacyjnym zbliżaniem się rosyjskich samolotów do granic Łotwy. W piątek tamtejsza armia podała, że myśliwce F-16 musiały przejąć nad Bałtykiem dwa bombowce Su-24. Dokonała tego para pilotów dyżurująca w ramach misji NATO Baltic Air Policing.
Również w piątek szwedzki dziennik "Expressen" doniósł o tym, że rosyjskie Su-24 w ub. środę przez kilka minut znajdowały się w przestrzeni powietrznej Szwecji, bo tamtejsze wojsko "zaspało" i wysłane do przechwycenia bombowców myśliwce Jas-39 Gripen nie zdołały ich dogonić. Rosyjscy piloci sami więc wybrali moment, w którym opuścili granice Szwecji.
Rosjanie wysyłają swoje maszyny, by testowały czujność NATO nie tylko nad Bałtykiem. Po raz pierwszy od wielu lat w piątek Amerykanie przechwycili w pobliżu Alaski sześć rosyjskich samolotów - myśliwce, bombowce i powietrzne "cysterny". Bombowce Tu-95 przechwycili też u swoich granic Kanadyjczycy, którzy dbają o to, by kontrolować północ kraju stykającą się geograficznie z Arktyką. W Arktyce Rosjanie czują się bardzo swobodnie i uznają ją w dużej mierze za tereny swojego państwa.
Autor: adso//kdj / Źródło: delfi.lv, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Anthony Noble