TVN24 | Świat

Brytyjski wariant dominuje w kilku krajach Europy. "Bardzo wysokie" ryzyko dalszego rozprzestrzeniania

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP

Wariant koronawirusa, który po raz pierwszy potwierdzono w Wielkiej Brytanii, szybko rozprzestrzenia się w państwach Europy. Dominującym szczepem stał się już między innymi w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w Szwecji czy Portugalii. Dane na temat mutacji B.1.1.7 przekazało Europejskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób i baza danych GISAID.

Jak wynika z bazy danych GISAID, we Włoszech brytyjski wariant koronawirusa był w 76,2 procent próbek, które poddano badaniom genetycznym w ciągu ostatnich czterech tygodni. Jest to najwyższy wskaźnik w Europie - poza Wielką Brytanią, gdzie wynosi on 89,3 procent.

Wariant B.1.1.7 jest według nowej oceny brytyjskich ekspertów nie tylko o 50-75 procent bardziej zaraźliwy, ale też prawdopodobnie wiąże się z większym ryzykiem hospitalizacji i śmierci.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Wariant dominuje w kilku krajach Europy

Poza Włochami i Wielką Brytanią szczep ten jest wykrywany w ponad połowie badanych pod tym kątem próbek w Szwecji (67,5 procent), Portugalii (73,3 procent), na Słowacji (71,1 procent) i w Rumunii (75 procent). W przypadku trzech ostatnich krajów wynik może być jednak mniej reprezentatywny ze względu na małą liczbę prowadzonych tam badań genetycznych. Podobnie jak w przypadku Polski, gdzie w ciągu ostatnich 4 tygodni wykryto 5 przypadków na niespełna 50 przeprowadzonych badań.

Najwięcej badań pod kątem wariantów koronawirusa prowadzi się w Danii i Islandii, gdzie sekwencjonuje się ponad 10 procent wszystkich próbek pobieranych od pacjentów. W Danii udział brytyjskiego wariantu to około 21 procent.

Brytyjska mutacja rozprzestrzenia się w Europie

W najnowszym raporcie na temat zagrożeń związanych z nowymi wariantami wirusa Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ocenia, że ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się B.1.1.7 na kontynencie jest "bardzo wysokie", co może przyczynić się do znacznego zwiększenia liczby ofiar pandemii.

Jak mutacje zmieniają wirusa? Tłumaczy dr Maciej Tarkowski
Jak mutacje zmieniają wirusa? Tłumaczy dr Maciej TarkowskiTVN24 BiS

ECDC zauważa też, że choć dane nie wskazują, by brytyjski wariant był znacząco bardziej odporny na obecne szczepionki, to w Wielkiej Brytanii wykryto jego nową wersję, która może to zmienić. To potencjalny efekt "zyskania" mutacji E484K - takiej samej, jaką posiada południowoafrykański wariant B.1351, wobec którego szczepionki są mniej skuteczne. Jak dotąd ten nowy brytyjski szczep wykryto jedynie w pojedynczych przypadkach w Anglii.

Dane z GISAID wskazują tymczasem, że wariant z RPA nie jest dotąd szeroko rozprzestrzeniony w Europie. Najwięcej przypadków w ciągu ostatnich 4 tygodni stwierdzono w Belgii - 51 (4,5 procent wszystkich badanych próbek), Szwajcarii - 28 (1,3 procent) i we Francji - 26 (3,4 procent). W pozostałych 16 krajach Europy, gdzie wykryto jego obecność, są to pojedyncze przypadki.

Autor:ft/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: