"Wszystkie kraje, których dotyczy katastrofa ukraińskiego samolotu w Iranie, powinny powstrzymać się od upolityczniania tej sprawy" - zaapelowało MSZ w Teheranie. Boeing został zestrzelony przez irańskie siły zbrojne 8 stycznia. Zginęło 176 osób.
- Apelujemy, by wszystkie strony nie przekształcały ludzkich problemów, w szczególności tego tragicznego wydarzenia, w pretekst do politycznych gestów - powiedział rzecznik MSZ Iranu Abbas Musawi, cytowany przez agencję ISNA.
Do sprawy zestrzelenia ukraińskiego samolotu nawiązał podczas piątkowych modłów także najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei. Zdarzenie nazwał bardzo tragicznym i smutnym, ale oświadczył, że zostało ono wykorzystane przez "wrogów" Iranu do protestów mających na celu przyćmienie "morderstwa" generała Kasema Sulejmaniego.
Warunki stawiane Iranowi
W czwartek szefowie dyplomacji Kanady, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Szwecji i Afganistanu - krajów, których obywatele zginęli w katastrofie - uzgodnili w Londynie warunki współpracy z władzami irańskimi, w tym żądanie odszkodowania dla rodzin ofiar.
Wśród uzgodnionych warunków jest pełen dostęp dla urzędników z poszkodowanych krajów do świadczenia usług konsularnych w Iranie, zapewnienie godnego i przejrzystego procesu identyfikacji zwłok oraz poszanowanie życzeń rodzin co do repatriacji ciał, a także "gruntowne, niezależne i transparentne" międzynarodowe dochodzenie zgodnie z konwencją o międzynarodowym lotnictwie cywilnym.
Musawi podkreślił, że współpraca Iranu z krajami, których obywatele zginęli w katastrofie, "przerosła oczekiwania" - podała ISNA.
- To dziwne, że ministerstwo spraw zagranicznych Kanady poprosiło o pomoc konsularną w związku z katastrofą, gdyż niemal wszystkie ofiary katastrofy zidentyfikowano - dodał rzecznik.
Zginęło 176 osób
Boeing 737-800 Międzynarodowych Linii Lotniczych Ukrainy, odbywający rejs z Teheranu do Kijowa, rozbił się 8 stycznia w stolicy Iranu. W katastrofie zginęło 176 osób, w tym obywatele Iranu, Kanady, Ukrainy, Szwecji, Afganistanu, Niemiec i Wielkiej Brytanii.
11 stycznia Iran przyznał, że jego siły zbrojne nieumyślnie zestrzeliły ukraiński samolot w rezultacie błędu ludzkiego. Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.
Źródło: PAP