Policja w Pekinie odwołała gejowski konkurs piękności "Mr. Gay China" na godzinę przed jego rozpoczęciem. Władze znalazły niedociągnięcia proceduralne, które stały się podstawą zakazania konkursu. Byłby on pierwszą tego rodzaju imprezą w Chinach.
Policja pojawiła się w nocnym klubie, w którym miał odbyć się konkurs "Mr. Gay China", zaledwie godzinę przed rozpoczęciem. Funkcjonariusze oświadczyli, że ze względów proceduralnych impreza nie może się odbyć. Jak podaje jeden z organizatorów, policjanci wyjaśnili, że organizatorzy nie uzyskali zezwolenia na imprezę obejmującą występy na scenie.
Myślałem, że władze stają się coraz bardziej tolerancyjne. (...) To miał być wielki krok. Teraz wszyscy będą bardzo rozczarowani. Jiang Bo, uczestnik
Konkurs miał być pierwszą taką imprezą w Chinach. Organizatorzy liczyli, że stanie się ona oznaką większej otwartości władz wobec mniejszości homoseksualnej.
Interwencja władz miała miejsce podczas wizyty Guido Westerwelle w Chinach, niemieckiego ministra spraw zagranicznych, który otwarcie przyznaje się do orientacji homoseksualnej.
Uczestnicy stracili szanse na bilet do Norwegii
W konkursie o tytuł "Mr. Gay" miało zmierzyć się ośmiu mężczyzn. Zwycięzca miał reprezentować Chiny w finale "Mr. Gay World Ambassador", który odbędzie się w przyszłym miesiącu w Oslo.
"Mr. Gay China" miał być pierwszym tego rodzaju konkursem w historii Chin. Oprócz walki o tytuł "Mr. Gay" w programie znalazł się też pokaz mody oraz rozmowa z "drag queen" (mężczyzną ze stylistyczną przesadą przebranym za kobietę).
Chiny łagodzą podejście do homoseksualizmu
Po rewolucji komunistycznej 1949 roku stosunki homoseksualne, jako choroba dekadenckiego Zachodu i społeczeństw feudalnych, były zakazane. Chińskie władze dekryminalizowały je w 1997 roku, a w 2001 usunęły homoseksualizm z listy zaburzeń umysłowych.
Chiny oficjalnie są krajem ateistycznym, dlatego nie ma religijnych przesłanek do zwalczania homoseksualizmu. Nastawienie wobec społeczności gejów i lesbijek w miastach powoli staje się coraz bardziej tolerancyjne. Według gejów mieszkających w dużych miastach największym problemem są relacje z rodzicami, którzy zgodnie z chińską tradycją oczekują, że synowie ożenią się i będą mieli dzieci.
Źródło: Reuters, PAP, BBC
Źródło zdjęcia głównego: APTN, fot. gayographic.org/mgc/