Moskwa szykuje paszportową ofensywę. Po decyzji Putina łatwiej zostać obywatelem Rosji


Rosyjskojęzyczni mieszkańcy krajów byłego ZSRR będą mogli w prostszy sposób ubiegać się o rosyjskie obywatelstwo - podały służby prasowe Kremla. Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek stosowne zmiany w prawie.

Ułatwienie procedur skierowane jest do bezpaństwowców, mieszkańców Federacji Rosyjskiej, ale także tych, którzy mieszkają poza Rosją, ale posługują się językiem rosyjskim.

Procedurą mają być objęci mieszkańcy Rosji, w tym z terytorium przedrewolucyjnej Rosji i Związku Radzieckiego, oraz ich krewni.

Na Ukrainie, szczególnie na Krymie i na wschodzie kraju, mieszka dużo etnicznych Rosjan, a także osób dla których rosyjski jest pierwszym językiem. Zmiany w prawie następują po aneksji przez Rosję ukraińskiego półwyspu i napięciach we wschodniej Ukrainie spowodowanych przez rosyjskojęzyczną ludność, która czuje się dyskryminowana.

Bez uzyskania czasowego prawa pobytu

W ubiegłym miesiącu o założeniach reformy mówił na posiedzeniu rządu premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. Wyjaśnił, że o uznaniu poszczególnych osób za rosyjskojęzyczne "będzie decydować specjalna komisja na podstawie rozmowy".

Według niego osoby, które pomyślnie przejdą taką rozmowę, otrzymają specjalną wizę upoważniającą do wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej z możliwością otrzymania prawa pobytu, z pominięciem etapu uzyskania czasowego prawa pobytu. Wskazał, że dla tej kategorii osób czas decyzji o przyznaniu obywatelstwa będzie wynosił trzy miesiące.

- Podejmiemy kolejny krok w tym kierunku, omówimy projekt prawa federalnego, aby ułatwić uzyskiwanie obywatelstwa Federacji Rosyjskiej cudzoziemcom lub bezpaństwowcom, których językiem ojczystym jest rosyjski - powiedział Miedwiediew, cytowany przez agencję Interfax, na posiedzeniu rządu.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: pk//gak / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości