MKOl uznał tymczasowo Kosowo. Sportowcy pojadą do Rio?

 
Kosowo ogłosiło swoją niepodległość 17 lutego 2008 jako Republika KosowaArchiwum TVN24

Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował w środę o tymczasowym uznaniu Kosowa. To oznacza, że zamieszkana przez większość albańską serbska prowincja, która w 2008 roku ogłosiła niepodległość, ma szansę wysłania reprezentacji na igrzyska w 2016 roku.

Tymczasowy Komitet Olimpijski Kosowa może uzyskać pełne członkostwo w grudniu. Wówczas MKOl zaproponuje ostateczne przyjęcie Kosowa na sesji, która odbędzie się w Monako.

"Środowa decyzja została podjęta przez Komitet Wykonawczy MKOl w interesie sportowców Kosowa i w celu rozwiązania wątpliwości, jakie mogliby mieć. Pozwoli im na udział w kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 oraz w kolejnych wydarzeniach" - czytamy w oświadczeniu MKOl.

Uznane przez 105 krajów członkowskich ONZ

Kosowo, zamieszkane przez większość albańską (92 proc. ludności), ogłosiło niepodległość i odłączenie się od Serbii w lutym 2008 roku. Do dziś uznało jego państwowość 105 ze 193 krajów członkowskich ONZ, 23 z 28 Unii Europejskiej i 24 z 28 NATO, w tym Polska. Serbia cały czas nie uznaje oderwania Kosowa, uznając terytorium tej prowincji za "serce serbskiego narodu".

Autor: eos//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24