TVN24 | Świat

Pięć miesięcy po puczu junta wypuszcza na wolność

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Wojskowe władze Mjanmy rozpoczęły w środę wypuszczanie na wolność 2,3 tysiąca więźniów w ramach amnestii. Decyzja ogłoszona przez wiceministra informacji generała Zaw Min Tun ma objąć część spośród tysięcy aktywistów zamkniętych za udział w protestach przeciwko zamachowi stanu i dziennikarzy osadzonych za ich relacjonowanie.

Szef wydziału penitencjarnego w Rangunie Zaw Zaw potwierdził, że z więzienia Insein w tym mieście zwolniono ponad 720 więźniów. Portal Irrawaddy podał, że wśród wypuszczonych jest co najmniej sześciu dziennikarzy. Według agencji AP nie wszyscy osadzeni tam dziennikarze i aktywiści wyszli jednak na wolność. Media informowały, że przed bramą zakładu karnego od rana tłoczyły się setki osób, oczekujących na zapowiadane uwolnienie skazanych.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Wiceminister informacji generał Zaw Min Tun ogłosił wcześniej, że w całym kraju zwolnionych zostanie około 2,3 tys. więźniów. W wywiadzie dla chińskiej agencji Xinhua oznajmił on, że wypuszczane będą osoby, które brały udział w protestach, ale "nie uczestniczyły w przemocy". Junta ogłosiła również wycofanie zarzutów wobec 24 znanych osobistości i sportowców, którzy wyrażali sprzeciw wobec wojskowego rządu.

Władze nie wyjaśniły powodów, dla których zdecydowały się uwolnić więźniów. Agencje EFE i AP podkreślają, że Mjanma mierzy się ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem, a tłok w więzieniach sprzyja szerzeniu się patogenu. Nie ma jednak oficjalnego potwierdzenia, że amnestia ma związek z pandemią COVID-19.

Zarzuty kryminalne wobec laureatki Pokojowej Nagrody Nobla

W czwartek minie pięć miesięcy, odkąd birmańska armia obaliła demokratycznie wybrany rząd Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD) i aresztowała jej przywódczynię, laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi.

Od tamtej pory wojskowe władze brutalnie tłumią masowe protesty i wielokrotnie otwierały ogień do pokojowych demonstrantów. Według aktywistów zabito co najmniej 883 osoby, a ponad 5 tys. przebywa w aresztach lub więzieniach.

Władze postawiły Suu Kyi szereg zarzutów kryminalnych, za które grozi jej wieloletnie więzienie i wykluczenie z polityki. Twierdzą również, że NLD sfałszowała ubiegłoroczne wybory parlamentarne, w których odniosła przygniatające zwycięstwo. Komisja wyborcza nie dopatrzyła się wówczas żadnych nieprawidłowości.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości