TVN24 | Świat

"Ciężkie walki wokół placówki wojskowej". Starcia nieopodal granicy z Tajlandią

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP, Reuters

Świadkowie z Tajlandii przekazali, że ciężkie walki wybuchły we wtorek w wschodniej Mjanmie w pobliżu granicy z ich krajem. "Nasi funkcjonariusze bezpieczeństwa obserwują sytuację, ale jak dotąd nie było żadnych doniesień o przeniesieniu walk na tajlandzką stronę" - przekazał tajlandzki urzędnik, cytowany przez agencję Reutera.

Świadkowie z Tajlandii twierdzą, że we wtorek wybuchły ciężkie walki wokół posterunku armii Mjanmy (Birmy) w pobliżu wschodniej granicy z Tajlandią, na obszarze w dużej mierze kontrolowanym przez siły przeciwników junty wojskowej. Według informacji lokalnych mediów przeciwnicy junty zdobyli jej placówkę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Doszło do ciężkich walk wokół birmańskiej placówki wojskowej naprzeciw Mae Sam Laep" - przekazał agencji Reutera urzędnik z prowincji Mae Hong Son, sąsiadującej z Mjanmą. "Nasi funkcjonariusze bezpieczeństwa obserwują sytuację, ale jak dotąd nie było żadnych doniesień o przeniesieniu walk na tajlandzką stronę" - dodał.

Strzelaninę można było usłyszeć zza rzeki Saluin, a nagranie zamieszczone w mediach społecznościowych pokazywało pożary i dym unoszący się z zalesionych wzgórz.

Walki nieopodal granicy Birmy z Tajlandia rozpoczęły się kilka dni po tym, gdy kraje Azji Południowo-Wschodniej oświadczyły, że osiągnęły konsensus z juntą Birmy w sprawie zakończenia przemocy i podjęcia próby powstrzymania krwawego kryzysu, który przerwał wysiłki cywilnych władz Birmy w kierunku demokracji.

Tragiczny bilans ofiar protestów po przewrocie wojskowym

Według organizacji monitorujących sytuację w Mjanmie od początku protestów przeciwko zamachowi stanu siły bezpieczeństwa zabiły tam co najmniej 750 osób, od przewrotu z 1 lutego aresztowano prawie 3,4 tysiąca osób.

Z danych ONZ wynika, że w wyniku starć około 250 tysięcy Birmańczyków musiało opuścić swoje domy. Demokratycznie wybrani przywódcy, w tym noblistka Aung San Suu Kyi, zostali umieszczeni w areszcie domowym lub zmuszeni do ukrywania się. Wojsko i policja zatrzymywały także relacjonujących wydarzenia miejscowych i zagranicznych dziennikarzy.

Wojskowe władze postawiły Suu Kyi szereg zarzutów kryminalnych, w tym naruszenia przepisów dotyczących tajemnicy państwowej, za co grozi jej 14 lat więzienia. W poniedziałek demokratyczna przywódczyni po raz kolejny stanęła przed sądem za pośrednictwem połączenia wideo. Suu Kyi wyglądała zdrowo, ale straciła na wadze – przekazał Reutersowi jeden z jej prawników. Kolejną rozprawę zaplanowano na 10 maja.

Autor:pp/kg

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: