Miller: Nie wiem nic w sprawie tych 15 milionów

Miller zapewnia, że nic nie wie nt. więzień CIA
Miller zapewnia, że nic nie wie nt. więzień CIA
TVN 24
Były premier Leszek Miller twierdzi, że nie wie nic na temat więzień CIA w PolsceTVN 24

Leszek Miller nadal utrzymuje, że nie wie nic na temat więzień CIA w Polsce i tego, że Amerykanie mieli zapłacić polskiemu wywiadowi 15 milionów dolarów. - Dowiedziałem się o tym z mediów - zapewnia. Miller był premierem w czasie, kiedy na Mazurach miało funkcjonować tajne więzienie CIA.

Miller od lat utrzymuje, że nie wie nic na temat przetrzymywania na terenie Polski groźnych terrorystów i funkcjonowania tajnego więzienia w ośrodku szkoleniowym polskiego wywiadu w Starych Kiejkutach. - Podtrzymuję wszystko, co mówiłem wcześniej - stwierdził szef SLD.

Były premier nie wie nic

Pytany przez dziennikarzy Miller nie odpowiedział wprost, jak to możliwe, że szef polskiego rządu, przynajmniej teoretycznie nadzorujący działalność wywiadu, nie wie o takich rzeczach, dziejących się w kraju. - Raport Rady Europy na temat domniemanych więzień CIA w Polsce wymienia czterech polskich polityków zaangażowanych w tę sprawę, w tym prezydenta Kwaśniewskiego i Marka Siwca. Mnie nie - stwierdził Miller. W kwestii opisanej przez "Washington Post" zapłaty w postaci 15 milionów dolarów, którą polski wywiad miał otrzymać od Amerykanów za możliwość prowadzenia więzienia, były premier zapewnia, że nic nie wie. - Dowiedziałem się o tym z mediów - twierdzi. Leszek Miller mówił jeszcze, że "dopiero czas zweryfikuje" wartość artykułu w "WP", choć nie chciał wprost stwierdzić, że uważa te informacje za nieprawdziwe. - Historia prasy w USA dowodzi, że rozmaite artykuły powstają na potrzeby wewnętrzne - mówił oględnie.

Pieniądze od Amerykanów?

W czwartek "Washington Post" opublikował artykuł, z którego wynika, że polski wywiad miał otrzymać od CIA 15 mln dolarów za udostępnienie Amerykanom ośrodka w Kiejkutach, w którym przetrzymywani byli więźniowie podejrzewani o związki z terroryzmem.

Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie zapowiedział, że artykuł zostanie włączony do polskiego śledztwa.

Termin polskiego śledztwa ws. więzień CIA upływa 11 lutego, jednak Prokuratura Apelacyjna w Krakowie zapowiedziała, że będzie chciała zwrócić się z wnioskiem do prokuratora generalnego o przedłużenie wspomnianego terminu.

Autor: mk/kka/kwoj / Źródło: TVN24, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: