Miedwiediew obiecuje Rosji świetlaną przyszłość


Wolność, własność prywatna i niezależne sądownictwo - to najważniejsze zagadnienia, którymi ma zająć się nowa administracja prezydenta Rosji. Wymienił je sam Dmitrij Miedwiediew, najprawdopodobniej następny gospodarz Kremla.

- Jednym z kluczowych elementów naszej pracy w ciągu następnych czterech lat będzie zapewnienie niezależności naszego systemu sądowego od władzy wykonawczej i ustawodawczej - przekonywał Miedwiediew syberyjskich biznesmenów na forum ekonomicznym w Krasnojarsku. Faworyt Władimira Putina ani przez chwilę nie ukrywał, że nie ma żadnych wątpliwości, iż to właśnie jego Rosjanie 2 marca wybiorą na prezydenta.

Wystąpienie 42-letniego Miedwiediewa w Krasnojarsku było zupełnie odmiennie od czwartkowego

Jakie mogą być równe szanse i innowacyjne myślenie, gdy wszyscy wiedzą, że prawa mają tylko ci, którzy mają najostrzejsze zęby, a nie ci, którzy przestrzegają prawa? Dmitrij Miedwiediew o przyszłości


Kandydat na głowę państwa więcej uwagi niż sprawom międzynarodowym i odbudowie rosyjskiej potęgi militarnej poświęcił problemom rozwoju kraju, projektom opieki socjalnej i walki z korupcją. (PRZECZYTAJ ILE KOSZTUJE MANDAT W DUMIE)

Walka z korupcją i mniejszy VAT

- Jakie mogą być równe szanse i innowacyjne myślenie, gdy wszyscy wiedzą, że prawa mają tylko ci, którzy mają najostrzejsze zęby, a nie ci, którzy przestrzegają prawa? - pytał retorycznie Miedwiediew, zapowiadając walkę z nieuczciwymi procederami w biznesie.

Prezydencki faworyt opowiedział się również za zmianami w prawie podatkowym, które umożliwiłyby kontynuację dużego wzrostu w gospodarce. - Nasz system podatkowy musi być konkurencyjny dla systemów innych państw - mówił Miedwiediew - Państwo powinno zebrać tyle podatków, ile potrzebuje by zapewnić efektywne funkcjonowanie społeczeństwa, a nasz biznes nie uciekał za granice - dodał. Tak jak Putin, przychylił się do propozycji obniżenia podatku VAT i ceł eksportowych na energię.

Dmitrij Miedwiediew, obecnie wicepremier i członek rady nadzorczej, jest zdecydowanym faworytem do wyścigu o fotel prezydencki. Według ostatniego sondażu, może liczyć na poparcie ponad 70 proc. Rosjan. Jego konkurenci: komunista Giennadij Ziuganow, nacjonalista Władimir Żyrinowski i prokremlowski "demokrata" Andriej Bogdanow na wybór nie mają żadnych szans.

(ZOBACZ SONDAŻ POPARCIA DLA MIEDWIEDIEWA)

Źródło: Reuters, TVN24