Mężczyzna dźgnięty nożem w londyńskim meczecie

TVN24 | Świat

Autor:
momo/kab
Źródło:
PAP, Reuters

W londyńskim meczecie doszło w czwartek do ataku nożownika. Ranny został jeden mężczyzna, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Policja metropolitalna zatrzymała domniemanego napastnika pod zarzutem usiłowania zabójstwa.

Do zdarzenia doszło w znajdującym się w pobliżu Regent's Park Londyńskim Meczecie Centralnym. Policja otrzymała zgłoszenie o ataku krótko po godzinie 15 czasu lokalnego (16 w Polsce). 

Jak przekazała policja, napastnik ranił około 70-letniego mężczyznę. Niektórzy świadkowie twierdzą, że poszkodowanym jest miejscowy muezzin. Mężczyzna został zabrany do szpitala, ale według służb medycznych jego obrażenia nie zagrażają życiu.

Policja poinformowała też, że aresztowała pod zarzutem usiłowania zabójstwa domniemanego sprawcę - 29-letniego mężczyznę. W mediach społecznościowych zamieszczone zostało nagranie z momentu zatrzymania, na którym widać zatrzymanego w czerwonej bluzie z kapturem, leżącego na podłodze i skuwanego kajdankami przez dwóch policjantów. Na innym nagraniu wideo pokazany jest natomiast leżący pod krzesłem nóż.

"Na chwilę obecną zdarzenie nie jest traktowane jako powiązane z terroryzmem" - przekazała policja w oświadczeniu.

"Usłyszałem krzyki, potem zobaczyłem krew"

Jak powiedział agencji Reutera jeden ze świadków, który odmówił podania nazwiska, w trakcie ataku w meczecie było około 100 osób, z czego około 20 rzuciło się, aby powstrzymać napastnika. - Usłyszałem krzyki, potem zobaczyłem krew - relacjonował. Dodał, że ofiara została dźgnięta w ramię przez mężczyznę, który od około sześciu miesięcy przychodził do świątyni. 

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wyraził głęboki smutek w związku z atakiem.

"To okropne, że coś takiego mogło się wydarzyć, szczególnie w miejscu kultu. Myślami jestem z ofiarą ataku i wszystkimi poszkodowanymi" - napisał szef brytyjskiego rządu na Twitterze. 

Meczet Centralny, którego budowa została ukończona w 1977 roku, to z racji położenia w samym centrum Londynu jeden z najważniejszych muzułmańskich obiektów w brytyjskiej stolicy. Obok niego mieści się centrum kultury islamskiej.

Meczet Centralny w Londynie
Google Maps

momo/kab

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Gustavo Valiente/Zuma Press/Forum