Merkel i Obama zadzwonili do Putina. Chcą "natychmiastowego zawieszenia broni"


Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent USA Barack Obama rozmawiali w czwartek telefonicznie o Ukrainie. Zaapelowali do Rosji, by wpłynęła na separatystów na wschodzie Ukrainy w sprawie zawieszenia broni - informuje kancelaria Merkel.

Merkel i Obama "podkreślili znaczenie natychmiastowego zawieszenia broni, którego powinny przestrzegać obie strony", zaznaczyli, że "w tym kontekście Rosja winna wnieść swój wkład i wpłynąć na separatystów na wschodzie Ukrainy, aby zawieszenie broni było respektowane" - podkreślono w komunikacie. Kanclerz Niemiec i prezydent Stanów Zjednoczonych domagali się także, by żaden bojownik ani żadna broń nie trafiała na Ukrainę z terytorium Rosji. Możliwość zawieszenia broni przez obie strony nie powinna zostać znów niewykorzystana - napisano w komunikacie.

Operacja na wschodzie Ukrainy

Wcześniej tego dnia prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Merkel wezwali prezydenta Rosji Władimira Putina, aby nakłonił prorosyjskich separatystów na Ukrainie do zawarcia porozumienia z Kijowem w sprawie rozejmu. AFP pisze, że w czwartek trwała wznowiona przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę operacja wojskowa na wschodzie kraju. Władze Ukrainy postawiły warunki wznowienia rozejmu: potwierdzenie przestrzegania zawieszenia broni przez separatystów, uwolnienie wszystkich zakładników i ustanowienie kontroli na granicy z udziałem obserwatorów OBWE.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: db//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości