Wielkie testowanie na kosmodromie Plesieck i na Morzu Białym

Źródło:
Reuters, TASS, Rossijskaja Gazieta, PAP
Rosjanie testują pocisk balistyczny Topol na kosmodromie Plesieck. Nagranie archiwalne
Rosjanie testują pocisk balistyczny Topol na kosmodromie Plesieck. Nagranie archiwalne Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/6
Rosjanie testują pocisk balistyczny Topol na kosmodromie Plesieck Ministerstwo Obrony Rosji

Rosja z powodzeniem przetestowała nowy międzykontynentalny pocisk balistyczny z kosmodromu Plesieck - poinformowała agencja Reutera. Portal The Barents Observer napisał z kolei o testowaniu na Morzu Białym rosyjskiego okrętu podwodnego Biełgorod, przystosowanego do przenoszenia podwodnych dronów z napędem atomowym Posejdon.

Rosja przetestowała nowy pocisk balistyczny w połowie czerwca, jednak rosyjska państwowa agencja TASS poinformowała o tym dopiero w poniedziałkowej depeszy, powołując się na rozmówców w przemyśle obronnym. Pocisk został wystrzelony z kosmodromu Plesieck w obwodzie archangielskim. Rozmówca TASS powiedział, że rakieta została opracowana przez Moskiewski Instytut Techniki Cieplnej, który wchodzi w skład korporacji Roskosmos. Rządowa "Rossijskaja Gazieta" przypomniała, że instytut jest twórcą takich pocisków, jak Topol, Jars i Buława.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W poniedziałek norweski portal The Barents Observer napisał z kolei, że siły zbrojne Rosji testują na Morzu Białym okręt podwodny Biełgorod o napędzie atomowym. Jednostka jest przystosowana do przenoszenia podwodnych dronów z napędem atomowym Posejdon. Biełgorod (o długości 184 metrów) jest największym okrętem podwodnym zbudowanym w Rosji w ciągu ostatnich 30 lat. Został zwodowany w 2019 roku. 25 czerwca wypłynął na Morze Białe na pierwsze testy na morzu.

Testowanie pocisku Topol na kosmodromie Plesieck Ministerstwo Obrony Rosji

Według źródeł rosyjskich Biełgorod, okręt podwodny projektu 09852, jest jednostką eksperymentalną. Wśród jego możliwości wymienia się przenoszenie sześciu Posejdonów. Próby okrętu mają zakończyć się we wrześniu i Biełgorod trafi do końca roku do sił zbrojnych. O przebiegu prac nad samymi Posejdonami brak dokładniejszych informacji.

The Barents Observer podaje, że Biełgorod zostanie przekazany Głównemu Zarządowi Badań Głębinowych (GUGI) ministerstwa obrony Rosji. Nieoficjalnie zarząd ten nazywany jest "podwodnym specnazem" rosyjskiej marynarki wojennej. GUGI użytkuje bazę na wybrzeżu Morza Barentsa.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: Reuters, TASS, Rossijskaja Gazieta, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Rosji