Singapurski dziennik "Straits Times" napisał w poniedziałek o planach indonezyjskiego rządu mówiących o przeniesieniu stolicy z Dżakarty do miasta Palangka Raya w centrum Borneo, największej wyspy archipelagu. Według informacji Krajowego Biura Rozwoju, przeniesienie stolicy mogłoby zająć pięć lat.
Palangka Raya, która jest stolicą prowincji Borneo Środkowe, liczy obecnie ok. 236 tys. mieszkańców, ale dysponuje czterokrotnie większą powierzchnią niż 10-milionowa Dżakarta. Dziennik przypomina, że o możliwości przeniesienia stolicy z Dżakarty na wyspie Jawa do Palangka Raya na Borneo mówił w tym roku prezydent Indonezji Joko Widodo. W tym celu do końca roku ma powstać studium wykonalności przedsięwzięcia, które obejmuje również kilka dodatkowych lokalizacji na wschodzie i południu wyspy, jak nadmorskie miasto Balikpapan lub Banjarmasin na Kalimantanie (południowa części wyspy Borneo). Miasto Palangka Raya z przeznaczeniem na następczynię Dżakarty wybudował w 1957 roku prezydent Sukarno, założyciel państwa. Plan jednak zarzucono.
Plusy i minusy przeniesienia stolicy
Eksperci podkreślają, że przeniesienie stolicy może odbić się korzystnie na rozwoju pozostałych regionów rozległego archipelagu, ponieważ do tej pory to Dżakarta pozostawała podstawowym miejscem poszukiwania możliwości awansu społecznego. Z drugiej jednak strony przedsięwzięcie może mieć negatywne skutki, ponieważ nowa stolica musi oferować dobre możliwości transportowe, a Palangka Raya uchodzi za teren odizolowany od regionu. "Straits Times" przypomina również, że na pozostawienie stolicy w Dżakarcie wpływają korzystnie reformy infrastrukturalne zapoczątkowane przez niedawnego jej gubernatora, Basukiego Tjahaję Purnamę. Uporał się on z wieloma problemami zatłoczonego i zaśmieconego miasta oraz jego biedniejszych dzielnic.
Autor: arw/sk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA 3.0