Morawiecki nie leci. Polskę w Brukseli będzie reprezentował premier Czech

Autor:
adso
Źródło:
PAP
Dworczyk: nie wiemy, czy premier wystąpi o skrócenie kwarantanny
Dworczyk: nie wiemy, czy premier wystąpi o skrócenie kwarantannyTVN24
wideo 2/3
TVN24Dworczyk: nie wiemy, czy premier wystąpi o skrócenie kwarantanny

Ze względu na trwającą kwarantannę premiera na posiedzeniu Rady Europejskiej stanowisko Polski zaprezentuje szef czeskiego rządu Andrej Babisz - poinformował rzecznik gabinetu Mateusza Morawieckiego Piotr Mueller.

W czwartek w Brukseli rozpoczyna się dwudniowy szczyt UE, który ma się zająć m.in. kwestiami klimatu, brexitu oraz pandemii wywołanej przez koronawirusa.

- Ze względu na trwającą kwarantannę premiera Mateusza Morawieckiego na posiedzeniu Rady Europejskiej stanowisko Polski będzie prezentował - z upoważnienia premiera - szef czeskiego rządu Andrej Babisz – oświadczył Mueller.

Zwrócił uwagę, że jest to podobna sytuacja do tej, która miała miejsce niedawno, gdzie podczas podobnego spotkania unijnych liderów polski premier reprezentował Republikę Czeską.

Premier Czech Andrej Babiszvlada.cz

Jak dodał rzecznik rządu, Republika Czeska otrzymała od Polski stanowiska w zakresie poszczególnych punktów Rady Europejskiej. - Pan premier Morawiecki będzie w stałym kontakcie z premierem Czech – podkreślił.

- Pan premier będzie na bieżąco informowany przez Stałe Przedstawicielstwo Polski w Brukseli o przebiegu posiedzenia Rady Europejskiej oraz będzie przekazywał ewentualne wytyczne, jeżeli dynamika posiedzenia będzie tego wymagała – zapewnił rzecznik rządu.

Dodał, że w czwartek, przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Europejskiej, odbędzie się telekonferencja szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, która standardowo odbywa się przed posiedzeniem Rady. - Zostaną na niej szczegółowo omówione wszystkie kwestie, które są przedmiotem Rady Europejskiej - wskazał Mueller.

Dworczyk: nie wiemy, czy premier wystąpi o skrócenie kwarantanny
Dworczyk: nie wiemy, czy premier wystąpi o skrócenie kwarantannyTVN24

Premier na kwarantannie

Premier Morawiecki jest na kwarantannie w związku z kontaktem z osobą zakażoną koronawirusem. Wynik pierwszego testu, wykonanego u szefa rządu we wtorek, był ujemny.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk mówił w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 o stanie zdrowia premiera. Przekazał, że szef rządu nadal przebywa na kwarantannie, "a jeżeli chodzi o powtórne testowanie, to takie decyzje podejmie lekarz i inspektor sanitarny".

Dworczyk podkreślał, że "premier nie jest chory" na COVID-19.- Na kwarantannie jest jeszcze w tej chwili wicepremier (minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu - red.) Piotr Gliński, natomiast żaden z członków Rady Ministrów nie jest chory - dodał.

Autor:adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: vlada.cz

Pozostałe wiadomości